Konec státem regulovaného nájemného by podle slibů společnosti CPI Byty měly provázet zvýšené investice do bytového fondu. Jen v České Lípě společnosti patří na sedmnáct set bytů na sídlištích Sever a Kopeček.

Jejich nájemníci si už pěkných pár let stěžují, že do domů nešla ze strany vlastníka ani koruna. Některé panelové domy jsou tak svázané ocelovým lanem kvůli špatné statice, bytová jádra a kuchyňské linky pamatují dobu před třiceti lety, kdy se na Sever stěhovali horníci z Diama. Nevymalované společné prostory a rozbitá okna mezi patry jsou už jen kapkou v moři.

Plaťte a bude

„Otevřeně jsme říkali, že dokud budou značnou část našich bytů tvořit byty s regulovaným nájemným, které je hluboko pod cenou nutnou alespoň na běžnou údržbu, nebudeme zásadnější investice provádět. Nebylo by totiž férové, aby peníze na opravy šly z peněz nájemníků, kteří platí tržní nájemné,“ odůvodnil ředitel CPI Byty Zdeněk Havelka.

Své sliby o lepším bydlení CPI demonstruje tím, že při podpisu smlouvy o novém smluvním nájemném dostanou lidé certifikát, který jim zaručí, že do roka budou mít plastová okna. Na jejich výměnu navážou podle mluvčí CPI Byty Michaely Winklerové další investice do plášťů budov i vnitřního vybavení.

Nemusí nic

„Při jednání o novém nájemném jsem požádal o novou toaletu. Zapsali si mě do seznamu se slovy, že neví, jestli ji dostanu, protože teď půjdou peníze na okna. Chtějí po nás tržní nájemné, ale nedostanete ani záruku na záchod,“ řekl jeden z obyvatelů sídliště Sever.

„Podnikatele právo nenutí k tomu, aby vytvořil fond oprav, a to ani v případě, že pronajímá byty v panelovém domě,“ upozornila před časem právnička JUDr. Marie Nedvědová.

Tiše závidíte

Je tedy otázkou, za jak dlouho bude výše nájemného odpovídat nejen situaci na trhu, ale hlavně kvalitě bydlení. Ti, co žijí dlouhá léta na Severu, si již zvykli, že společné prostory už štětku a novou barvu dlouho neviděly.

Na chvilku vás proto při vstupu do domu, kde se CPI chlubí vzorovým bytem, přepadne tichá závist při pohledu na vymalovanou chodbu. Ale jen do chvíle, než vystoupáte jen pár schodů a v dalším patře na vás vykoukne obrázek, který tak dobře znáte, rozpraskaná odlupující se výmalba a rozbitá vnitřní výplň okna.

Budou byty na sídlištích vypadat jako vzorový byt CPI? Samozřejmě v něm nebudou chybět proklamovaná plastová okna. Podlahu vám může zdobit lino imitující plovoucí podlahu, ale připravte se, že budete zakopávat o boule. Když budete mít štěstí, dostanete třeba i nové dveře k bytovému jádru. Ovšem kliky si raději pořiďte sami, protože designér CPI zvolil k vedle stojícím dveřím každý jiný typ.