Velká voda odnesla silnice, domy, auta a spoustu dalšího. Velké nebezpečí ale nechala i za sebou. Voda, která se valila městy a vesnicemi, s sebou totiž nesla marast, fekálie, bahno a mrtvá zvířata – a natekla i do studen, čímž znemožnila jejich používání. Co tedy udělat s kontaminovanou studnou?

„Studny se budou pomalu odčerpávat, pak teprve dojde na fázi dezinfekce a následné kontroly, zda není kontaminována. Na to ale zatím není čas, jsou tu jiné problémy,“ popisuje například situaci starosta Raspenavy Pavel Lžičař.

Hasiči již vydali soubor rad, jak postupovat při odklízení nepořádku ze zatopených oblastí. Rady na čištění studen jsou jeho součástí.

„Studnu začněte čistit až po ustálení hladiny spodní vody,“ radí návod, který přišel z generálního ředitelství hasičského záchranného sboru. „Během práce dodržujte zásady bezpečnosti, používejte gumové rukavice a svíčkou nebo detektorem se přesvědčte, že ve studni nejsou jedovaté plyny,“ píší hasiči.

Vypustit, vyčistit, dezinfikovat

Nejdříve je potřeba mechanicky očistit okolí studny a její stěny, nejlépe proudem vody. Následně je nutno studnu celou vyčerpat a odstranit naplavené nečistoty a kal.

„Vyčerpanou vodu a kal odvádějte po svahu dostatečně daleko od vlastní i jakékoliv jiné studny,“ radí návod. Vnitřní stěny a čerpací zařízení poté omyjte roztokem dezinfekčního přípravku, například Sava. Pak studnu nechte naplnit vodou a pokud kal přetrvává, pokračujte ve vypouštění a čerpání až do zmizení zákalu. Do plné studny pak podle návodu k použití nasypte prostředek na dezinfekci vody. Na první dezinfekci lze použít až tři polévkové lžíce na tisíc litrů objemu studny.

„Promíchejte vodu a nechte působit 24 až 48 hodin,“ radí dále hasičský návod. „Pak odčerpejte několik litrů vody, abyste vyčistili potrubí,“ dodává. Účinnost asanace studny je potřeba nejdříve za čtrnáct dní po jejím provedení ověřit laboratorními testy.