„Na podatelně se během dne objeví desítky občanů, kteří vyplňují hlasovací lístek a vyjádřují tak svoji podporu jak návrhům, tak i procesu participativního rozpočtu České Lípy,“ popsala čilý zájem lidí koordinátorka projektu Vendula Fedorčáková.

Česká Lípa.
Českolipané představili veřejnosti návrhy na zlepšení města

Hlasovat lidé mohou do páteční 12. hodiny na podatelně městského úřadu. Velkoplošné panely s jednotlivými návrhy jsou vystavené v chodbě základní umělecké školy, kde bude také ještě jedna možnost projevit svůj názor. Příslušná úřednice zde bude přijímat hlasy ve středu 24. října od 14 do 18 hodin. Jednotlivé návrhy pak mohou lidé posoudit i v pohodlí domova na internetových stránkách projektu www.tvorimemesto.cz.

DO PŮL MILIONU

Tvůrci mají na své záměry finanční limit půl milionu korun. Vzhledem k tomu, že projekt počítá s celkovou investicí až pět milionů a autoři byli většinou mnohem skromnější, mohly by se do fáze realizace dostat klidně všechny projekty. Stačí, když se pro ně vysloví alespoň třicet hlasujících.

„Myslím si, že je to dobrá věc, že jsme lidi celkem zaujali. Možná jen někteří úplně nepochopili ten princip, co mají navrhovat,“ uvedla vedoucí odboru rozvoje města i projektu Tvoříme město Jolana Nebřenská. Některé z návrhů, které nepostoupily, by sice byly přínosné, ale do půl milionu by se těžko vešly.

Dětské hřiště. Ilustrační foto.
Do participativního rozpočtu se přihlásilo 42 návrhů na zlepšení města

„Objevovaly se tam věci dlouhodobějšího rázu, velké investice a tak dále,“ podotkla s tím, že by bylo možná vhodné nastavit novou formu komunikace s občany i nad rámec participativního rozpočtu.

I přesto, že se do všelidového hlasování nedostaly, staly se totiž některé návrhy pro úředníky inspirací. „Jsou tam jednoznačně projekty týkající se třeba výstavby jednotlivých chodníků, kterých bychom se chtěli chopit. Je to logické, ti lidé se po městě denně pohybují a vidí nejlépe, kde je nějaký problém,“ dodala Nebřenská.

Participativní rozpočet není žádnou novinkou. Od roku 1989 nechávají lid částečně rozhodovat například v Jižní Americe. Během posledních patnácti let se rozšířil i do Evropy a dohromady funguje ve více než 1 500 světových městech. Ta česká nejsou výjimkou. Litoměřice, Brno nebo některé městské části Prahy jsou jen příklady úspěšně zavedených participativních projektů.

Peníze. Ilustrační foto.
Radnice v Lípě hledá nápady na zvelebení města. Lidé navrhnou, kam s miliony

„Co se týče počtu návrhů a množství těch realizovatelných, Česká Lípa nijak ve srovnání s dalšími obdobně velkými městy nevybočuje. Unikátní je zde typ hlasování, které probíhá pouze lístkovou formou. Z mého pohledu je to bariéra, ale konečné zhodnocení si nechám až po skončení projektu,“ řekl Deníku Vojtěch Černý ze společnosti AGORA CE, která projekt podobně jako v dalších městech zajišťuje po technické stránce.