VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak zabít nádorovou buňku?

Liberec – Lék, který cíleně směřuje například do nádorové buňky. K uvolnění potřebných látek dochází díky složitým chemickým procesům až uvnitř ní, takže zdravé orgány nejsou poškozeny vedlejšími účinky, nesnižuje se imunita. Léčba bude účinná a cílená.

9.3.2011
SDÍLEJ:

Karel Ulbrich na přednášce pro studenty libereckého gymnázia.Foto: Česká hlava

O léku budoucnosti a především jeho vývoji na bázi polymerových nosičů zaujatě a přitom poutavě a srozumitelně včera přednášel studentům Gymnázia v Jeronýmově ulici v Liberci přední český vědec, profesor Karel Ulbrich. V oblasti makromolekulární chemie patřící k evropské vědecké špičce. S libereckými středoškoláky se setkal v rámci projektu „Vědci v lavicích“, který připravila společnost Česká hlava.

Význační čeští vědci v něm představují studentům vybraných středních škol svůj obor a dopady vědeckého výzkumu na život běžného člověka. V tomto případě byla řeč o zmíněných polymerech. Pojem, který vyděsí každého, pro něhož není chemie právě koníčkem, ale díky jehož vlastnostem jezdíme na kvalitních pneumatikách, chodíme po gumových podrážkách a především se snad v budoucnu dočkáme neuvěřitelných možností v oblasti diagnostiky a léčiv.

„Vlastnosti polymerů slouží totiž nejen při cíleném přenosu léčiv do buňky, ale významně napomáhá při diagnostice a zobrazování orgánů například na magnetické rezonanci,“ přiblížil vědec, jehož jméno je právě v souvislosti s vývojem „chytrých“ léčiv často citováno v zahraničí.

Dobrodružství zvané chemie

Studentům nezastíral problémy, ale ani radosti vědecké práce. „Ano vývoj v oblasti polymerů je hudba budoucnosti, ale hudba nesmírně zajímavá a pro některé z vás by mohla být signálem, že studovat něco takového stojí za to,“ řekl v závěru přednášky připravené speciálně pro středoškoláky.

„Je to samozřejmě jiná skupina lidí, než kterým přednáším na vysoké škole, ale dělám to velice rád a slibuji si od toho, že studenti uslyší o existenci i jiných zajímavých oborů, než je například management. Chci, aby poznali, že chemie není jen suchá věda, ale zajímavý obor, který přinese užitek druhým lidem,“ zdůvodnil účast v projektu profesor Ulbrich.

„Odjakživa tvrdím, že chemie má budoucnost,“ potvrdila názor špičkového vědce ředitelka gymnázia Zdeňka Kutínová. „Myslím, že přírodovědné obory dají našim studentům větší šanci na uplatnění než obory humanitní,“ vysvětlila, proč zareagovali na projekt Věda v lavicích.“

„Chemie mě zrovna moc nebaví, ale tohle byla fakt zajímavá přednáška,“ nezastíral septimán Ondřej Kubr, kterého v následné diskuzi zajímala možnost testování léků nové generace na lidech. To podle vědce není nereálné, ale kvůli legislativě zdlouhavé a především velmi drahé. Například testování českého objevu, jakým jsou takzvaná virostatika, stálo miliardu dolarů. Do vývoje a testování se tak pouštějí jen nejbohatší farmaceutické firmy.

Projekt, který má studentům přiblížit zajímavé vědecké obory prostřednictvím kapacit, jejichž jména znají pouze z tisku, tento týden pokračuje na dalších školách. Do Jablonce nad Nisou dnes například zamíří MUDr. Radim Šrám, aby studentům představil dopady znečištěného ovzduší na zdraví populace.

Čtvrteční přednáška se bude se věnovat nejmodernějším trendům v oboru informatiky, tedy v oblasti, jak člověk získává, zpracovává a uchovává informace. „Profesor Petr Doucek z pražské VŠE upozorní, že v informatice zdaleka nejde jen o programování, ale i o technologické možnosti uchovávání dat, jejich přístupnosti a ochranu,“ prozradil manažer projektu Vítězslav Duspiva.

Závěrečná přednáška se prostřednictvím předního českého biologa Zdeňka Opatrného zaměří na genetickou modifikaci rostlin. V dubnu by měla na projekt Věda v lavicích navázat další z akcí „České hlavy“ s názvem Vědecká kavárna určená tentokrát široké veřejnosti.

Autor: Jana Švecová

9.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení