O léku budoucnosti a především jeho vývoji na bázi polymerových nosičů zaujatě a přitom poutavě a srozumitelně včera přednášel studentům Gymnázia v Jeronýmově ulici v Liberci přední český vědec, profesor Karel Ulbrich. V oblasti makromolekulární chemie patřící k evropské vědecké špičce. S libereckými středoškoláky se setkal v rámci projektu „Vědci v lavicích“, který připravila společnost Česká hlava.

Význační čeští vědci v něm představují studentům vybraných středních škol svůj obor a dopady vědeckého výzkumu na život běžného člověka. V tomto případě byla řeč o zmíněných polymerech. Pojem, který vyděsí každého, pro něhož není chemie právě koníčkem, ale díky jehož vlastnostem jezdíme na kvalitních pneumatikách, chodíme po gumových podrážkách a především se snad v budoucnu dočkáme neuvěřitelných možností v oblasti diagnostiky a léčiv.

„Vlastnosti polymerů slouží totiž nejen při cíleném přenosu léčiv do buňky, ale významně napomáhá při diagnostice a zobrazování orgánů například na magnetické rezonanci,“ přiblížil vědec, jehož jméno je právě v souvislosti s vývojem „chytrých“ léčiv často citováno v zahraničí.

Dobrodružství zvané chemie

Studentům nezastíral problémy, ale ani radosti vědecké práce. „Ano vývoj v oblasti polymerů je hudba budoucnosti, ale hudba nesmírně zajímavá a pro některé z vás by mohla být signálem, že studovat něco takového stojí za to,“ řekl v závěru přednášky připravené speciálně pro středoškoláky.

„Je to samozřejmě jiná skupina lidí, než kterým přednáším na vysoké škole, ale dělám to velice rád a slibuji si od toho, že studenti uslyší o existenci i jiných zajímavých oborů, než je například management. Chci, aby poznali, že chemie není jen suchá věda, ale zajímavý obor, který přinese užitek druhým lidem,“ zdůvodnil účast v projektu profesor Ulbrich.

„Odjakživa tvrdím, že chemie má budoucnost,“ potvrdila názor špičkového vědce ředitelka gymnázia Zdeňka Kutínová. „Myslím, že přírodovědné obory dají našim studentům větší šanci na uplatnění než obory humanitní,“ vysvětlila, proč zareagovali na projekt Věda v lavicích.“

„Chemie mě zrovna moc nebaví, ale tohle byla fakt zajímavá přednáška,“ nezastíral septimán Ondřej Kubr, kterého v následné diskuzi zajímala možnost testování léků nové generace na lidech. To podle vědce není nereálné, ale kvůli legislativě zdlouhavé a především velmi drahé. Například testování českého objevu, jakým jsou takzvaná virostatika, stálo miliardu dolarů. Do vývoje a testování se tak pouštějí jen nejbohatší farmaceutické firmy.

Projekt, který má studentům přiblížit zajímavé vědecké obory prostřednictvím kapacit, jejichž jména znají pouze z tisku, tento týden pokračuje na dalších školách. Do Jablonce nad Nisou dnes například zamíří MUDr. Radim Šrám, aby studentům představil dopady znečištěného ovzduší na zdraví populace.

Čtvrteční přednáška se bude se věnovat nejmodernějším trendům v oboru informatiky, tedy v oblasti, jak člověk získává, zpracovává a uchovává informace. „Profesor Petr Doucek z pražské VŠE upozorní, že v informatice zdaleka nejde jen o programování, ale i o technologické možnosti uchovávání dat, jejich přístupnosti a ochranu,“ prozradil manažer projektu Vítězslav Duspiva.

Závěrečná přednáška se prostřednictvím předního českého biologa Zdeňka Opatrného zaměří na genetickou modifikaci rostlin. V dubnu by měla na projekt Věda v lavicích navázat další z akcí „České hlavy“ s názvem Vědecká kavárna určená tentokrát široké veřejnosti.