„Novorozenci si musí zvykat na úplně nový svět, musí se sžít s prostředím mimo tělo matky, neslyší už tlukot jejího srdce,“ vysvětlila vrchní sestra pediatrie Jitka Jelínková.

Speciální plyšová zvířátka Zazu mají dětem pomoci přizpůsobit se lépe životu mimo matčino tělo právě díky zvukům tlukotu srdce, který vydávají. Plyšové hračky budou sloužit na pediatrii všem novorozecům, kteří z objektivních důvodů nemohou být se svojí maminkou. „Nejsou určeny pro porodnici, kde je zcela přirozený kontakt maminky a miminka,“ připomněla mluvčí českolipské nemocnice Kateřina Amrichová.

Zvířátko se prodává ve třech podobách pejsek, oslík a ovečka. Umí i čtyři uklidňující melodie a zvuky vodopádu, který by měl připomínat zvuk matčiných tepen nebo šum plodové vody.

Podobná zařízení využívá řada rodičů pro uklidnění svých dětí. Účinná jsou proto, že miminka mají ráda takzvaný bílý šum. Řadu měsíců byla zvyklá na hučení tepen maminky a tlukot jejího srdce a také hlas, což byl zvuk, který dosahoval síly až 90 decibelů to je například zvuk jedoucího vlaku.

Proto je pro ně na uklidnění výborný zvuk sekačky nebo vrtačky, případně fénu či vysavače.