Příběh skláře a technologa Bedřicha Egermanna přibližuje komiks, který vydalo město Nový Bor. Autorem je Jan Vobr, karikaturista, ilustrátor, publicista, sklář a pedagog. Komiks jasně a stručně vypráví příběh a také nelehký osud novoborské osobnosti.

Současníci jej neocenili

Osobnost Bedřicha Egermanna podle historika Vladimíra Jindry jeho současníci neocenili.

„V městské kronice nepíšou, že to byl vynikající sklář, technolog, ale že to byl člověk, který měl divnou povahu. Chválí ho za to, že byl dobročinný a pomáhal. Současníci o něm nevěděli, zato o něm víme my, a proto jsme v roce 1990 rádi obnovili správný název jeho ulice Bedřicha Egermanna, zasloužil si ji plným právem,“ řekl Vladimír Jindra.

Bedřicha Egermanna vychovával farář v Polevsku. Aby od něj dostal večeři, musel denně uplést pár ponožek. „Je pozoruhodné, že v roce 1848 stál v čele revolučního pohybu,“ připomněl Vladimír Jindra. „On sám nebyl německý šovinista, považoval se za českého Němce. Prokázal to i tím, že část svých výrobků daroval dnešnímu Národnímu muzeu.“

Obrazy maloval půl roku

Jan Vobr, autor komiksu, původně připravil Egermannův příběh pro výstavu ve sklářském muzeu. Sklářské exponáty korespondovaly s panely životní cesty novoborského skláře. Komiks tvoří šestašedesát obrazů, které autor tvořil půl roku. „Obrazy jsme uvedli při výstavě o Egermannovi a po letech nabídla vedoucí odboru školství Alena Forgáčová vydání a výsledek je na světě,“ dodal Jan Vobr.

„Nový Bor má i jiné osobnosti, než kterými se v uplynulé krátké době proslavil,“ podotkl starosta Jaromír Dvořák. Vyzdvihl, že pro dnešní mládež je důležité, aby si byla vědoma kouzla místa a osobností, které tu žily nebo žijí. „V souvislosti s dnešní těžkou dobou je důležité připomínat, že ani v minulosti to lidé neměli lehké. A chci také poděkovat Janu Vobrovi, že vdechnul historickým postavám duši.“

Komiks vydalo město Nový Bor v nákladu tisíc výtisků.