Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Janák: Radní nás šikanuje

Kamenický Šenov - Z dlouhodobé šikany viní ředitel šenovské sklářské školy František Janák náměstka hejtmana Radka Cikla. Stížnost na jeho jednání adresoval přímo hejmanovi Libereckého kraje Stanislavu Eichlerovi.

10.9.2010 27
SDÍLEJ:

František Janák.Foto: Deník/Eva Vlastníková

Sám Radek Cikl považuje tvrzení ředitele Janáka za nesoudné a vysvětluje, že mu jde jen o nápravu v hospodaření školy.
Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově je se svou více než 150letou tradicí nejstarší sklářskou školou v Evropě.

Přesto se ji Liberecký kraj rozhodl kvůli nedostatku žáků a vysokým nákladům sloučit se sklářskou školou v nedalekém Novém Boru. Původní termín sloučení byl 1. dubna, kvůli protestům studentů i odborné veřejnosti dali krajští radní škole čas sehnat do září peníze a zachránit se. Navzdory tomu schválili v únoru sloučení škol k 1. lednu 2011. Zastupitelé by o tom měli jednat nejpozději v říjnu.

Osobní averze

„Radek Cikl již konce loňského roku usiluje o likvidaci naší školy tím, že ji chce sloučit se sklářskou školou v Novém Boru. Od té doby trvá nepřátelská kampaň, kterou pan náměstek proti mé osobě a naší škole vede. Jde pouze o osobní averzi a nemá nic společného s odbornými aspekty sklářského školství. To považuji za nepřijatelné,“ píše ve své stížnosti František Janák.

Ten se odvolává na mimo jiné na to, že Radek Cikl nařídil hospodářskou kontrolu ve škole na období vánočních prázdnin, kdy pedagogové čerpali dovolené.

Nemají jasno

„O necelý měsíc později dali radní škole čas do konce září na realizaci našich veřejně proklamovaných slibů. A přitom jen o pár dní poté rozhodli o sloučení škol k počátku příštího roku. Do současnosti jsme se ala od pana náměstka a krajských radní nedozvěděli, ani přes opakované žádosti, co se od nás očekává a co musíme splnit, aby ke sloučení nedošlo,“ pokračuje Janák.

Jak dále popisuje byl v polovině srpna pozvaný na krajský úřad k projednávání výsledku hospodářské kontroly. Protože na jeho přítomnosti trval školský odbor. „Přijel jsem ale zbytečně, k jednání mě nepřizvali. Mezitím se za dveřmi jednalo o tom, že u nás proběhne finanční kontrola. Byl to jen další nekorektní krok vůči nám,“ podotýká Janák.

Vše o plánovaném sloučení sklářských škol najdete v pravém sloupci v rubrice Související články

Vše podle jeho názoru vyvrcholilo poté, co Radek Cikl nařídil ve škole finanční kontrolu na počátek září, a to jen tři dny po srpnové povodni. „To považujeme za šikanu, protože právě řešíme povodňové škody. Hospodářská sekce je tak kromě běžných povinností naplno vytížená řešením nápravy škod, vyplňováním žádostí a sháněním peněz,“ uzavřel František Janák.

„Pan ředitel nemá v pořádku evidenci majetku a podepisuje dlouhodobé smlouvy, aniž by je zřizovatel, tedy krajský úřad, schválil. Jednou se dokonce snažil podepsat smlouvu za krajský úřad,“ uvádí Radek Cikl.

Jako potvrzení svých slov, dokládá, že podle oddělení nepřímých nákladů školského odboru, hospodařila ke konci června škola s více než 600tisícovou ztrátou, což je skoro čtvrtina běžného ročního příspěvku Libereckého kraje na provoz školy.

„Ani po urgenci ředitel František Janák nevysvětlil důvod ztráty. Stejně jako proč ještě týden po zahájení školního roku není v prvním ročníku jeden ze základních dokumentů školy, třídní kniha. Nevíme, proč se stále nemůžeme dopočítat majetku školy, do něhož patří i umělecká díla nebo, kvůli chybějící evidenci, materiálu potřebného pro výuku,“ pokračuje Radek Cikl.

„Připadá mi proto nesoudné, že František Janák považuje snahu krajských radních dopočítat se svého majetku a zjednání nápravy na škole za šikanu. Škola není jeho soukromým majetkem, patří do školského systému a měl by mít tedy hospodaření v pořádku. Což, jak ukázala opakovaná kontrola, nemá,“ dodává Radek Cikl.

Ať odstoupí

„Nikdy jsem nezpochybňoval uměleckou tvorbu Františka Janáka a ani do budoucna nebudu. Pokud ale není schopný uspokojivým způsobem a v souladu s normami řídit školu, měl by ze své funkce odstoupit a ne hledat kličky, jak se vyhnout běžným kontrolním postupům,“ reaguje na ostrá slova náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl.

V souvislosti s kontrolami upozornil, že nemá v pravomoci určovat jejich konkrétní termíny a ani je v jakémkoliv školním zařízení nařídit. O finanční kontrolu jednomyslně požádala Rada Libereckého kraje kvůli opakovaným a neodstraněným závažným pochybením v hospodaření sklářské školy.

Autor: Radmila Pokorná

10.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 27
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení