Odchovanec žákovského týmu Sparty Praha jezdil do Nového Oldřichova na chalupu s matkou a bratrem a v dorosteneckém věku, v druhé polovině osmdesátých let, vyztužil místní A-tým dospělých, hrající jak jinak okresní přebor.

„A dost dobře. V říjnu 1989 tady za nás hrál poslední zápas, protože pak nastupoval na vojnu, a loučil se čtyřmi góly Heřmanicím. To byl jeho zápas, to řádil jak černá ruka," vzpomíná Jaroslav Pokorný, místostarosta Nového Oldřichova.

Právě i fotbalovou éru herce Davida Novotného zachycuje úplně nová kniha „Kdysi Mistrovice, dnes Nový Oldřichov", kterou v závěru minulého týdne vyslalo do světa a oficiálně pokřtilo vedení obce ze západní části Českolipska.

Kniha nabitá zajímavostmi obsahuje také podrobné historické statě od odborníků. „Nejstarším obdobím od středověku se zabýval historik Vlastivědného muzea v České Lípě Jaroslav Panáček, období zhruba od třicetileté války do druhé světové války popisoval další historik pan Ladislav Smejkal. Kostely, drobné památky a urbanistiku zpracovával památkář Michal Panáček," popsal Jaroslav Pokorný.

Na knize se podíleli i další specialisté a znalci, díky tomu vznikla kapitola o železnici, o přírodních poměrech nebo o sportu, který měl na starosti právě místostarosta Pokorný.

Čtenáři se v knize mohou dočíst, že obec vznikla už za vlády Karla IV., o historii a slávě místních sklářských, ryteckých i pasířských dílen, o tom, proč místní hasiči koupili brzy po válce kulisy z Národního divadla, kde se v létě 1979 konala náhrada za v Praze zakázané Jazzové dny či později koncert legendární undergroundové kapely The Plastic People of the Universe i o tom, že místní slavné hasičské muzeum zhlédli návštěvníci ze šestnácti zemí světa, včetně zámořské Argentiny a USA, zatímco většina občanů Českolipska v něm ještě nikdy nebyla.

Poutavá kniha, kterou lze zakoupit na Obecním úřadě v Novém Oldřichově za pouhých 300 korun, je korunována vlepenou mapou 60x70cm z roku 1843. „Ta je zajímavá tím, že když si vezmete lupu, tak v ní najdete jména všech lidí, kteří tady u nás vlastnili pozemky. Jsou tam jména rodin, která se tady objevovala třeba už od 16. století a objevují se tady dodnes. Někteří se už odstěhovali, ale jsou to jména, která tady známe a pamatujeme je," zmínil Jaroslav Pokorný.

Kniha podle něj není jen svědectvím o Novém Oldřichově a Mistrovicích, ale celém širokém okolí. „Píše se tam mimo jiné i o Sloupu, Novém Boru nebo třeba Radvanci, protože spousta událostí měla širší souvislosti, nebo s okolím souvisely životy a aktivity místních lidí," upozornil oldřichovský místostarosta.

Slavnostního křtu minulý týden v pátek se v Novém Oldřichově účastnilo okolo šedesáti lidí. „Nechyběli samozřejmě ani autoři knihy, kteří odpovídali na nejrůznější dotazy. K samotnému křtu knihy pak došlo za doprovodu našich dobrovolných hasičů," dodala také starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná.