Sami odhadují, že uzavření tříd i družin potrvá déle než 14 dnů. „Uzavření školy neznamená dovolenou pro zaměstnance, ale naopak ztížení podmínek vzdělávání. Mimořádné opatření schvalujeme, podporujeme a věříme, že se situace uklidní,“ komentovala nebývalou situaci ředitelka ZŠ v novoborských Arnultovicích Jiřina Jelínková.

Výuka bude probíhat elektronicky. Škola na náměstí v Novém Boru plánuje žákům zadávat především látku na procvičení učiva probíraného před prázdninami. „Později už začnou zadávat látku novou. Součástí materiálů budou také úkoly, které žáci vypracují doma a zpětně je pošlou vyučujícím ke kontrole,“ zmínil ředitel Jakub Ujka. „Učitelé budou komunikovat s rodiči,“ dodal.

Další ředitelé škol počítají především s vytížením systému Bakalář, elektronické pošty, SMS a webových stránek svých škol. „Situace se vyvíjí velmi rychle. Škola je uzavřena, mateřská škola zatím v provozu,“ přiblížil ředitel ZŠ Jižní v České Lípě Jan Policer, který už odeslal první desítky potvrzení ohledně „ošetřovaček“ pro rodiče. „Budeme informovat rodiče přes Bakaláře ohledně dalšího postupu. V tuto chvíli neuvažuji o individuálních konzultacích. Elektronicky a telefonicky ale zůstaneme s rodiči v kontaktu,“ řekl Policer.

Autobus. Ilustrační foto.
Autobusy MHD v České Lípě budou dál jezdit v prázdninovém režimu

Uzavření základní školy na českolipském sídlišti Lada, kde probíhá rozsáhlá rekonstrukce, využijí zaměstnanci k přípravě tříd a kabinetů na zahájení výuky v pavilonu 2. stupně. „Nejpravděpodobnější se nám jeví varianta zadávání domácích úkolů prostřednictvím Bakalářů,“ uvedl ředitel Radek Častulík.

Podle jeho kolegy Libora Šmejdy z největší českolipské ZŠ se o přesném postupu v nouzovém stavu poradí v pondělí. „Odhaduji, že škola zůstane zavřená nejméně tři neděle,“ řekl ředitel ZŠ na Špičáku Šmejda. Rodiče dětí mladších 10 let mohou žádat o ošetřovné, škola jim tuto skutečnost potvrdí. A obědy ve školní jídelně mají děti automaticky odhlášené.

V Dubé se učitelé po prázdninách dostaví do školy a připraví pro žáky vždy na týden zadání domácí práce, kterou žákům předají pomocí systému Bakalář, na který mají žáci i rodiče přístup. „Žáci bez přístupu k internetu dostanou písemně vše poštou,“ ujistila ředitelka ZŠ v Dubé Jindřiška Skalická.

S většími komplikacemi se musí vypořádat Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v České Lípě. V teoretickém vyučování budou učitelé zajišťovat výuku distančním způsobem. A v nadcházejícím týdnu se zaměří na přípravu výukových materiálů. „Pro online výuku využijeme především školní vzdělávací portál LMS MOODLE,“ uvedla ředitelka Hana Kubátová Ortová.

Prioritně zde nachystají vzdělávací materiály pro žáky maturitních ročníků s ohledem na blížící se státní maturitní zkoušky. „Online výuka bude samozřejmě připravena i pro učební obory opět s ohledem na závěrečné zkoušky, které žáky čekají v červnu,“ doplnila Kubátová Ortová. Jak přiznala, velký problém s dodržením plánované výuky vznikne v odborném výcviku. „Nácvik manuálních dovedností nelze naučit online,“ poznamenala. Kvůli uzavření školy také lidé v Lípě přijdou o prodej výrobků žáků „gastro“ oborů ve školním bufetu a kantýně.

Ilustrační foto
Nezavírejte školky, vyzval hejtman obce Českolipska

Studenti gymnázia zjistí aktuální základní informace na webu a škola přejde na formy online komunikace a vzdělávání. „Máme komunikační systém Edupage, školní maily, využíváme i sdílené prostředí v rámci Microsoft Office,“ uvedla ředitelka českolipského gymnázia Helena Paszeková.

S kolegy věří, že se jim podaří toto náročné období překlenout bez větších obtíží. Nepedagogičtí zaměstnanci mají jako hlavní úkol provést důkladný úklid prostor a dezinfikovat je. „Učitelé se samozřejmě budou věnovat především žákům prostřednictvím online komunikace,“ zdůraznila Paszeková.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník