Saxofony, trubky, klarinety, kontrabasy, bicí či zpěv zvednou náladu lidem, kteří se v pátek a v sobotu vypraví do Nedamova u Dubé. Opět po roce se tam konají Mezinárodní jazzové dny. Letos od jejich založení uplynulo 25 let. Důvodem k přípitkům je i životní jubileum spoluzakladatelky festivalu, legendární zpěvačky Evy Pilarové. Město Dubá jí i jazzmanovi Vítu Fialovi už dříve udělilo čestné občanství.

„Finišujeme s přípravami, doufáme, že vše klapne. Zajišťujeme organizační a pořadatelskou část. Vše kolem programu je výhradně na spoluzakladateli akce Vítu Fialovi,“ říká starostka města Dubá Irena Žalovičová. Jak připomíná, pro hudební událost ještě provizorně zastřešují pódium letního kina, kdyby začalo pršet. Sociální zařízení bude k dispozici v autokempu. Pro účinkující město též postaví stan.

„Protože se jedná o 25. ročník a do toho paní Pilarová ještě slaví významné životní jubileum, připravili jsme dárky. Ty bych ale nechtěla dopředu prozrazovat,“ sděluje Žalovičová a neskrývá obdiv k Vítu Fialovi. „Snaží se udělat každý ročník něčím jedinečný, což po 25 let musí být fuška. Má ale úžasný smysl pro humor a nadhled,“ podotýká starostka.

Důvod, proč se tento festival koná právě v Dubé, je podle místního chalupáře, kontrabasisty, baskytaristy a skladatele Víta Fialy velmi jednoduchý: „Na Dubsku máme já i Eva Pilarová svá „letní bydla“, a tak jsme si tehdy před čtvrtstoletím řekli, že by bylo dobré tady něco podobného s dalšími muzikanty pořádat. Od té doby se tomu věnuji,“ vzpomíná Fiala.

O nápady není nouze

Toho, že by postupně už neměli nové nápady, se Vít Fiala neobává. „Jazz má nekonečně mnoho variant, stylů, nabídek a nových impulzů,“ připomíná.

Už při zakládání hudební tradice si prý dali za úkol, aby v každém ročníku dali příležitost vystoupit, kromě proslulých jazzmanů, také některému lokálnímu orchestru i amatérským hudebníkům z regionu. „Také jsme si stanovili, že zde vždy vystoupí i umělci z ciziny, abychom naplnili i mezinárodní rozměr této události léta,“ poznamenává Fiala.

Rozmanitý je i program, který začíná v pátek v 18 hodin. Otec festivalu Fiala ovšem nechce návštěvníkům dávat předem jakýkoli tip: „Abych byl spravedlivý, tak mohu doporučit úplně všechny hosty,“ dodává.

Jako první vystoupí The Furniture Acoustic a Jan Loněk, velmi originální soubor kombinující vlastní tvorbu s jazzovými standardy, kde speciálním hostem je Barbora Řeháčková. Po nich se představí Josef Vejvoda Sextet, znamenitý soubor složených z našich předních jazzových sólistů. Ve 20 hodin přijdou na řadu The Dixieland Messengers Praha, kteří jsou perfektními posly tradičního jazzu s mezinárodním kreditem. Speciálním hostem bude Darja Kuncová. Závěr prvního večera bude od 21 hodin patřit slavným duetům Elly Fitzgeradl a Louise Armstronga. Po velmi úspěšné premiéře s filharmonií Fryderyka Chopina Gdaňsk je přednesou Barbora Řeháčková a Lee Andrew Davison. O doprovod se postará Vít Fiala Xtet.

Sobotní program odstartuje v 16 hodin Kapela strýce Michaela z Mladé Boleslavi se sólisty. V 19 hodin vystoupí The Swings, vynikající pražský vokální kvartet ve složení Petr Hanzlík, Jiří Hruška, Pavel Švestka, Petr Jindra, kteří nedávno vystupovali v Chicagu. Poté už bude pódium patřit Evě Pilarové, která bude nejen přijímat gratulace ke svému letošnímu jubileu, ale hlavně zpívat. Speciálním dárkem pro paní Evu bude věrná rekonstrukce slavného koncertu Elvise Presleyho na Havaji v podání Petra Vondráčka, skupiny Lokomotiva, vokálního tria a velkého orchestru. Právě sympatický Petr Vondráček se svou Lokomotivou patří k stálici, bez které si jazzové dny v Dubé místní nedovedou už ani představit. Údajně si společně poprvé zahráli právě zde. „Každý rok nás přesvědčuje o tom, že je skutečně zpěvákem mnoha tváří. Není divu, že diváky a hlavně divačky pořádně rozpálí, když to rozbalí třeba jako Elvis Presley nebo další hudební legendy,“ chválí mluvčí radnice Zuzana Martínková.