Lze na ně narazit především na lesních cestách nebo kamenných stráních.

Pokud se s ní setkáte, nemusíte se zase až tak bát, uklidňuje Zdeněk Vitáček, zoolog a ředitel Vlastivědného muzea v České Lípě.„Když člověk zmiji přímo neubližuje, nebo na ni nešlápne, neuštkne. Vždy raději volí útěk než obranu. Je velmi plachá, jako by věděla, že její setkání s člověkem většinou končí jejím ubitím," zdůrazňuje Zdeněk Vitáček. Podle něj zmije uštkne jen v případě, pokud se ocitne ve velkém ohrožení nebo nemá možnost útěku. „Vždy jde o akt obrany proti člověku, nikoliv útoku na něj," doplňuje Vitáček.

Riziko pro alergiky a děti

Zmijí jed je vysoce účinný na malé hlodavce, ale má ho jen velmi malé množství. „Za normálních okolností tak uštknutí život člověka neohrožuje. Riziko představuje pouze pro alergické jedince, malé děti, nebo staré a nemocné lidi. Smrtelná dávka jedu je asi 15 miligramů, nicméně zmije obecná ho má sotva 10 miligramů, a navíc při jednom uštknutí neuvolní více než jednu třetinu jedu," vysvětluje ředitel muzea.

Nepříjemné setkání se zmijí zažil před třemi týdny tříletý chlapec v Lindavě. Tomu život zachránilo včasné podání séra v pražském Motole, kam dítě přepravili vrtulníkem záchranáři.

Jak ale uvedl hlavní lékárník českolipské nemocnice Tomáš Lenikus, jedná se o ojedinělý případ.

„Uštknutí na Českolipsku jsou výjimečná. Těch několik málo případů byli většinou houbaři. Stává se, že houbař zahlédne v houští lákavý úlovek a první co udělá je, že tam strčí ruku. Zkušený houbař chodí po lese s klackem, nebo holí, a dříve než pod houští strčí ruku, zarachtá v něm, aby případnou zmiji vyplašil," radí Tomáš Lenikus.

V případě, že k uštknutí přeci jen dojde, rady jako ránu zaškrtit, nebo dokonce jed z rány vysávat, neplatí. Lepší je zraněného uklidnit, zchladit ránu a zavolat rychlou záchrannou službu.

„Hlavní problém, se kterým se můžeme při uštknutí setkat, je psychický stav postiženého. Jsou totiž popsány případy, kdy lidé zemřeli na selhání srdce," doplňuje Zdeněk Vitáček.

„Séra máme v nemocnici dostatek a jsme schopni poskytnout adekvátní pomoc," ujišťuje Tomáš Lenikus.

Dejte o sobě vědět

Zmije je relativně malý had, dospělé samice dorůstají maximálně sta centimetrů a samci dokonce jen šedesáti. Poznáte ji podle šedého až modrošedého zabarvení s výraznou tmavou klikatou čárou na hřbetě. Od ostatních u nás žijících hadů se odlišuje štěrbinovou zorničkou, užovky totiž mají zorničky kulaté.

Pokud se se zmijí setkáte, rozhodně ji nechte být, můžete se maximálně pokusit ji vyplašit. Když o vás bude vědět, odplazí se. V současné době počty zmijích populací klesají takovou rychlostí, že byla zákonem prohlášena za kriticky ohrožený druh, a proto intenzivně chráněný. Její zabití nebo rušení je zákonem zakázáno.

Autor: Nikola Bursová