Letošní deštivý červenec nepřeje nejen provozovatelům koupališť. Na malou návštěvnost si stěžují i kasteláni hradů a zámků. Ti spatřují hlavní příčinu v hospodářské krizi, která nutí lidi šetřit, ale také ve špatném počasí. Přitom Českolipsko je jedním z regionů, který může svým návštěvníkům nabídnout zajímavé turistické cíle.

Mezi ně rozhodně patří středověký hrad Bezděz, řadící se k vůbec nejznámějším památkám celých Čech. V letošním roce se ale i tady potýkají s menším počtem turistů. „Máme daleko méně návštěvníků než v minulých letech,“ přiznává kastelán Jan Jurička. Pro srovnání uvádí, že za loňský duben, květen a červen navštívilo romantickou zříceninu o tři tisíce lidí více než v letošním roce. „Jak to bude v červenci ještě nevíme,“ poznamenává.

Zvednout počet návštěvníků a zatraktivnit prohlídku mají pomoci tradiční vystoupení šermířské skupiny Ascalon, která jsou připravena od pětadvacátého července do druhého srpna.

Velkým tahákem by měl být hudební festival České hrady.cz. Každoročně nabízí známé hvězdy domácí scény, tentokrát třeba Chinaski, Wohnout, Monkey Business či vystoupení Marka Ebena s bratry. Navíc je přichystáno exkluzivní společné vystoupení kapel Divokej Bill a Čechomor.

„Tuto sezonu obecně zaznamenáváme úbytek turistů. Připočítáváme to špatnému počasí,“ sděluje také Běla Vyhnánková z hradu ve Sloupu v Čechách. Ani tady se nespoléhají jen na samotnou výjimečnost skalního hradu a turistům nabízejí něco navíc.

„Prohlídku jsme zpestřili právě probíhající výstavou obrazů Katky Pavlů, které jsou instalovány v prostorách vytesaných ve skále. Navíc v barokním domečku u našeho poustevníka je butik s ručními výrobky výtvarnice Kočkové,“ říká Běla Vyhnánková a dodává, že každou červencovou sobotu se na hradě konají koncerty při svíčkách a pořádají se rovněž vystoupení šermířů.

Podobná situace je i na zámku Lemberk v Jablonném v Podještědí. Zdejší zaměstnankyně Šárka Procházková vidí příčinu v tom, že lidé šetří: „Daleko méně utrácejí, koupí si méně suvenýrů oproti minulým sezónám.“ I tady se snaží stále přicházet s novinkami a lákat tak výletníky. „Zpřístupnili jsme vyhlídkovou věž i hladomornu, kam vstupné činí dvacet korun,“ upozorňuje Šárka Procházková.