Novým generálním ředitelem Nemocnice s Poliklinikou v České Lípě je Jaroslav Kratochvíl. Ten poslední tři měsíce vedl nemocnici po odvolaném Petru Chmátalovi. Podle šéfky dozorčí rady nemocnice a zároveň českolipské starostky Hany Moudré (ODS) bylo rozhodnutí výběrové komise jednoznačné.

„Prokázal nejen znalost prostředí, ale také předložil ucelenou a hlavně jasnou koncepci toho, jak nemocnice může dosáhnout vyrovnaného hospodaření. Nechybí v ní výhled, o jaké obory by se vedle těch stávajících měla rozšířit lékařská péče," uvedla Hana Moudrá.

Před výběrovou komisí svoji vizi předneslo pět z původních šesti zájemců o křeslo generálního ředitele. Nejvyšší hodnocení, 24 bodů z 27 možných, získal Jaroslav Kratochvíl.  Vzhledem k jasnému výsledku nedošlo ani na druhé kolo výběrového řízení.

Chce být platný jak nemocnici, tak pacientům

„Jako Českolipák bych si osobně přál být platný jak nemocnici, tak i pacientům. Je pro mě výzvou, dostat nemocnici, tam, kam po právu patří," uvedl Jaroslav Kratochvíl.

Nemocnici řídí od května, kdy vystřídal odvolaného Petra Chmátala. Jeho prvotním úkolem bylo po jarních personálních změnách v managementu nemocnice připravit výběrová řízení na generálního a provozního ředitele.

S řízením českolipské nemocnice má ale zkušenosti z dřívějška. Do zdravotnického zařízení přišel v roce 2007 společně s bývalým ředitelem Marcelem Zhorným, pod nímž pracoval jako finanční ředitel. Když Zhorný v květnu 2009 ze soukromých důvodů rezignoval,  Kratochvíl po něm převzal na tři měsíce vedení nemocnice.

Jako největší problém nemocnice vidí v tom, že byla roky podfinancovaná. To se podle něj odrazilo jak na budovách tak i na skepsi zaměstnanců. „Musíme přesvědčit okolí, že nemocnice není popelkou a má na to být vyhledávaným zdravotnickým zařízením s usměvavým a vstřícným personálem. V tom ale potřebujeme i pomoc okolí. Proto je už nejvyšší čas přestat kopat a začít spolupracovat," doplnil Kratochvíl.

Užší spolupráce s libereckou nemocnicí

Ten se jako nový ředitel bude muset vypořádat s nelehkou finanční situací nemocnice. I když se podařilo loni snížit ztrátu o 31,2 milionů korun, skončilo hospodaření 12 milionů v mínusu. Navíc změna úhradové vyhlášky a zvýšení DPH ztrátu prohlubuje. „Cestou, jak ušetřit je, že budeme komodity nakupovat společně s libereckou krajskou nemocnicí. Tím dosáhneme lepší pozice při vyjednávání o cenách.  Proto s ní chceme navázat užší spolupráci, než jak tomu bylo doposud," nastínil jeden z úsporných kroků Jaroslav Kratochvíl.

Tím dalším podle něj budou například vnitřní úspory. O konkrétních variantách ale chce jako s prvními jednat se zástupci odborářů.

Současně s českolipskou nemocnicí má nového generálního ředitele i nemocnice v Liberci. Od srpna jím bude Luděk Nečesaný.

Českolipská nemocnice je společně s libereckou jednou ze dvou krajských nemocnic. Poskytuje péči v oblasti se 110 tisíci obyvateli. Loni tu hospitalizovali téměř 19 tisíc pacientů, ambulancemi pak prošlo téměř 273 tisíc lidí.