Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je to tu! Rytci v Šenově dnes poprvé zasednou k umění

Kamenický Šenov - Po šesti letech hostí Kamenický Šenov Mezinárodní sympozium rytého skla. Exklusivní techniku předvede i René Roubíček

15.9.2014
SDÍLEJ:

Na sympoziu nebude chybět ani tradiční účastník - výtvarník René Roubíček.Foto: Deník/Vít Černý

Zlatým písmem by se měl dnešní den zapsat do historie Kamenického Šenova, možná i celého Českolipska. Po šestileté odmlce se do města vrací unikátní Mezinárodní sympozium rytého skla. Exkluzivní technice se bude věnovat dvaadvacet umělců z Čech i zahraničí a osmička vybraných studentů celý týden.

Náročné, ale hlavně vzrušující dny dnes odstartuje slavnostní zahájení v místní sklářské škole, která je vedle Sklářského muzea v Kamenickém Šenově dalším velkým organizátorem sympozia.

Velká zásluha patří řediteli školy

„Pro mladé studenty je to fantastická příležitost, jak se mohou potkat s profesionály ve svém oboru. Škola prakticky zajišťuje celé zázemí sympozia, jsme moc rádi, že se k nám rytci sjedou, protože jejich odborné přednášky budou dobrým zdrojem pro naše studenty," chválí ředitel Uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Pavel Kopřiva.

Právě on svým nástupem do funkce ředitele letos na jaře významně přispěl k tomu, aby se sympozium vůbec konalo. Škole dal svěží rytmus a postaral se o zklidnění atmosféry po předchozím bouřlivém a nejistém období, kdy hrozilo zrušení školy.

Hlavním důvodem návratu sympozia je podle předsedy Sdružení sympozia rytého skla Jaroslava Polaneckého potřeba města, aby se znovu oživilo.

„Kromě aktivit sklářské školy nebo sklářského muzea to pomalu vypadá, že se v Kamenickém Šenově nic neděje, proto od města vyšel impulz, že se chce zviditelnit a dát najevo, že stojí za institucemi, které spravuje, což je muzeum, a za školou, která sice není jeho, ale je pro město dost důležitou institucí," vysvětlil Jaroslav Polanecký.

„Sympozium se proto koná díky tomu, že se spojily dobrá vůle města a přání města. Je to důležité i pro nás z přípravného výboru. Víme, že máme zastání a zázemí."

Ode dneška do čtvrtka budou umělci tvořit především za zavřenými dveřmi ryteckých dílen. Víkend potom přinese řadu zajímavých akcí pro veřejnost.

Přijede významná umělecká dvojice

Atraktivní bude bezpochyby návštěva významných sklářských výtvarníků Reného Roubíčka a Jiřího Šuhájka, kteří se stanou nedílnou součástí pátečního dne otevřených dveří a symbolicky také zahájí Noc skla a světla. „Jsou to významné osobnosti, které působily na sklářské škole a mají k ní dodnes velmi pozitivní vztah a mají i radost z toho, že se mohou díky sympoziu vrátit," říká Kopřiva.

Lidé se mohou dále těšit na sklářský jarmark, prohlídku Preciosy Lustry v Kamenickém Šenově, autorské prezentace, výstavy prací autorů letošního sympozia a výběr prací z prvního až pátého ročníku sympozia ve sklářském muzeu. Kompletní výstavu všech prací sympozií si budou moci prohlédnout návštěvníci sklářského muzea až do konce listopadu.

Sympozium pro veřejnost:ÚTERÝ 16. 9.
15:30 - 19:00 - Prezentace prací účastníků sympozia v Kulturním, literárním a vzdělávacím centru
PÁTEK 19. 9.
15:00 - Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská pořádá Noc skla a světla v budově školy. Ryteckou dílnu navštíví významní sklářští výtvarníci a absolventi školy René Roubíček a Jiří Šuhájek. Dále show na sklářské huti, prodej žákovských prací, foukání v mikrovlnné školní peci
SOBOTA 20. 9.
8:00 - 13:00 - Škola pořádá den otevřených dveří společně s firmou Preciosa Lustry Kamenický Šenov. Komentované prohlídky školy, workshopy, kulturní program, stánkový prodej.
21. 9. - 30. 11.
Výstava prací účastníků 1. 6. ročníku Mezinárodních sympózií rytého skla ve Sklářském muzeu. Otevírací doba muzea v září a říjnu je od úterý do neděle, vždy od 10 do 16 hodin. V listopadu jej mohou lidé navštívit ve stejný čas ve středu a neděli.

Autor: Adéla Vachtová

15.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sněmovna. Ilustrační foto.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Kamil Jan Svoboda

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Doksy vyhrály už pátý zápas v krajském přeboru po sobě

Doksy - Tým Michaela Šimka poskočil v tabulce na solidní čtvrtou příčku

Naši prvňáci: Už zítra představíme další školáky ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Českolipsko – Ve středu 17. října přinese Českolipský deník čtenářům další díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení