Dveře zalepené policejní pečetí, kolem postávající zvědaví sousedé a nepříjemný hlas v hlavě, který šeptá: Co se asi mohlo stát? Později se od přítomných dozvíte, že váš byt někdo v době vaší nepřítomnosti stihl vykrást, anebo ho nedejbože zachvátil požár. I tak bohužel může vypadat návrat z letní dovolené, kterou si každý po roce plném práce zaručeně zaslouží.

Po návratu zjistil, že ho někdo vykradl

„Minulý rok jsem se vrátil z dovolené v Chorvatsku. Bohužel na mě čekalo nepříjemné překvapení. Zjistil jsem, že mi chybí televize, počítač a šperky po babičce, které jsem měl schované ve skříni. Po chvíli bezradnosti jsem se od sousedky dozvěděl, že mě vykradli a v bytě byla policie,“ popsal svůj nepříjemný zážitek okradený Jiří Reiter.

Aby k podobným nepříjemnostem nedocházelo příliš často, je třeba svůj byt před odjezdem na dovolenou náležitě zabezpečit. „Při odjezdu na dovolenou je nejdůležitější se nikde moc nechlubit tím, že někam vůbec jedete. Nikdy totiž nevíte, kdo vás může slyšet a vaší nepřítomnosti posléze využít. Další neméně důležitou prevencí je požádat někoho z příbuzných, popřípadě souseda, aby vám chodil v době vaší nepřítomnosti vybírat ze schránky poštu. Přeplněná schránka je jasným důkazem, že nikdo není doma,“ vysvětlila Vlasta Suchánková, tisková mluvčí libereckých policistů.

Dalším důležitým pravidlem je podle ní například nezatahovat žaluzie. I to totiž může všímavého zloděje upozornit na skutečnost, že nikdo není doma. V případě požárů jsou nejrizikovější domácí spotřebiče.

Během vaší nepřítomnosti se může něco stát s elektrikou, a nakonec když se vrátíte, tak zjistíte, že vám vyhořel celý byt. „Předtím, než odjedete na dovolenou, je důležité vypojit z elektriky všechny standardní spotřebiče. Ani například monitor v režimu standby není bezpečný. Může se totiž stát, že ve spotřebiči přeskočí jiskra, nebo se projeví nějaká jiná chyba na elektroinstalaci. Hasiči pak musí byt násilím otevřít a požár uhasit,“ uvedla Iva Michalíčková, mluvčí Hasičského záchranného sboru.