Největší open air festival taneční hudby Mácháč začíná tento pátek v Doksech. Policii čeká spoustu práce od udržování veřejného pořádku až po zajištění bezpečného a plynulého silničního provozu. S nelehkým úkolem jí pomohou kolegové ze zahraničí. „Kromě posil z policejního ředitelství v Drážďanech podpoří naše hlídky také policisté z Krajských ředitelství policie Libereckého kraje a Ústeckého kraje,“ popisuje spolupráci mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

O bezpečnost se postarají mimo jiné i speciální hlídky, které jsou vybavené samopaly. „Úkolem těchto policistů je rychle a adekvátně zakročit při mimořádné situaci,“ doplnila Baláková. Bezpečnostní hlídky nasadí policie třetí rok po sobě, v minulých letech zatím zasahovat nemusely.

Českolipští řidiči se musí připravit na dopravní omezení. Kvůli silničním kontrolám se v době konání festivalu na některých místech sníží maximální povolená rychlost na 30 km/h. „Zpomalení provozu je nutné z důvodu bezpečnosti, řidiči budou včas informováni dopravním značením,“ říká Baláková. Oproti minulému roku začnou navíc kontroly o den dřív, řidiči tak na policisty mohli narazit už včera.

Kromě zpomalení v důsledku kontrol lze očekávat také zvýšený provoz na okolních silnicích. „Bude tu tolik dopravy jako na dálnici D1,“ říká s nadsázkou strážník Josef Oplt. Silnice by ale měly zůstat průjezdné. „Žádné uzavírky komunikací neplánujeme. Skupina lidí bude navíc dohlížet, aby zaparkovaná auta nikomu nebránila projet ulicemi,“ ujišťuje.

Negativní jev, který se s festivalem tradičně váže, jsou drogy. Po zkušenostech z minulých let, kdy policie zajistila při kontrolách omamné látky u desítek lidí, neponechá nic náhodě ani letos. „Máme opět k dispozici mobilní spektrometr, který rychle a přesně odhalí stopy drog nebo výbušnin,“ popisuje výbavu hlídek Baláková. Policisty doprovodí také psi, vycvičení na vyhledávání drog.

Bez ohledu na každoroční rozsáhlé kontroly množství drog neubývá. Policie každý rok zabavuje zhruba stejné množství. Mezi nejčastější návykové látky patří extáze, marihuana a také pervitin.

Marek Jungwirth