Co zájemce čeká? Řidičský trénink v podobě šestihodinového programu má dvě části. Na teorii navazuje praktická část, která umožňuje šoférům vyzkoušet si zvládnutí krizových momentů a poznat chování vozidla v mezní situaci. Součástí kurzu je také nácvik první pomoci pod vedením zdravotníků. Nejbližší termín je v pondělí 31. srpna, zbývají ještě volná místa.

„Kurz mi dal opravdu hodně a moc za něj děkuji, je to neskutečná životní zkušenost. Měl by ho absolvovat každý řidič. Od té doby vnímám, jak špatně se u nás jezdí, třeba jak se nedodržují bezpečné vzdálenosti mezi vozidly,“ uvedla jedna z minulých účastnic Hana Plavcová.

V průběhu roku v osmi centrech bezpečné jízdy po celé ČR proběhne celkem 144 kurzů, přímo v Sosnové minimálně ještě osm. „Spokojenost a přibývající pozitivní ohlasy účastníků svědčí o tom, že projekt je užitečný a trefili jsme se jím přesně do poptávky řidičů-seniorů. Byl o něj velký zájem. Všem, na které se loni nedostalo, mohu s radostí oznámit, že letos bude ještě o 16 kurzů více než v předchozím ročníku,“ řekl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky, který je jedním z organizátorů projektu.

Kurz bezpečné jízdy pro seniory v Sosnové.
FOTO: Pro seniory jsou opět připravené kurzy bezpečné jízdy. Můžete se přihlásit

Jeho patrony se stali herec Pavel Nový a legendární dakarský závodník Karel Loprais. „Vyzkoušet si reakce vozidla na polygonu je jeden z nejlepších tréninků pro bezpečnou jízdu v silničním provozu. Neznám lepší recept,“ podotkl Loprais. Organizátoři plánují s českým hercem během září natočit vzdělávací videa zaměřená na vozidla 4x4, jízdu ze svahu a na moderní systémy automobilů. Budou upozorňovat na nejčastější problémy a zároveň navádět na správné zásady.

Bezplatné zdokonalovací kurzy umožní účastníkům zlepšit své řidičské schopnosti bez rizika a případných obav. „Naší zásadou je individuální lidský přístup. Účastníci poznají sebe a své vozidlo, jeho limity a chování v nestandardních situacích. Na věk se prostě nehledí! Naopak, ceníme si zkušeností,“ zdůraznil koordinátor projektu Libor Budina.

Pro účast je nutná registrace na webu www.jedusdobou.cz. Zájemci si mohou vybrat místo i čas kurzu. Kromě Sosnové projekt probíhá v Mostě, Hradci Králové, Příbrami a dalších městech.

Jedu s dobou na facebooku

Oproti loňsku sice v regionu poklesl počet dopravních nehod, ale přibylo těch vážnějších. Na silnicích v Libereckém kraji letos přišlo o život 8 lidí, 32 se jich těžce zranilo. Nejhůře si vede Liberecko, kde zemřelo při nehodách pět lidí a dalších šest skončilo s těžkým zraněním. Tři lidé zahynuli na silnicích Semilska. Policie na Českolipsku eviduje 14 těžce zraněných, na Jablonecku se vážně zranili čtyři lidé.

Osvětlený přechod. Ilustrační foto.
U přechodů v Libereckém kraji se staly desítky nehod. Lidé přechází na červenou

Mezi příčiny nehod patří i zvěř na silnicích a řízení pod vlivem alkoholu či drog. „Už překročení 0,5 promile negativně působí na lidský organismus. Policejní statistiky hovoří o tom, že opilí řidiči nadýchávají čím dál víc. Více než polovina šoférů, kteří letos způsobili nehodu po vlivem, nadýchala více než 1,5 promile,“ zdůraznil ředitel Týmu silniční bezpečnosti Jan Polák.

„Během prázdnin jsme se věnovali zejména motocyklistům. Spolupořádali jsme kurzy bezpečné jízdy na autodromu v Sosnové a proškolili na dvě stovky motorkářů. Protože letní prázdniny jsou už za polovinou, začínáme se připravovat na nejmenší účastníky silničního provozu,“ přiblížil náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek Jan Sviták. Se začátkem nového školního roku se pozornost zaměří na dětská dopravní hřiště a mateřské a základní školy.