Kácet v českolipském městském parku se bude. Nepomohlo ani odvolání Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ) ke Krajskému úřadu v Liberci, který jej zamítl. Projekt na revitalizaci parku má tím pádem zelenou a zastupitelé města na svém listopadovém zasedání odsouhlasili podání žádosti o dotaci do Operačního programu životní prostředí.Podle projektu prošlo dendrologickým průzkumem na osm set stromů, z nichž by mělo jít k zemi celých 91.

Podle českolipské radnice se jedná v drtivé většině případů o stromy, které stojí na nevhodných místech, neprospívají tak, jak by měly a ubírají místo jiným, silnějším stromům. Počet stromů, které nutně musí padnout není definitivní.

„To, že máme vydané povolení ke kácení, ještě neznamená, že máme povinnost všechny stromy vykácet. Můžeme na toto téma vyvolat diskusi. Pokud se rozhodneme, že některé stromy necháme růst tak, jak jsou, nemělo by to znamenat, že o případnou dotaci přijdeme úplně," vysvětlila Hana Moudrá, starostka České Lípy.

Zastupitelům se do parku nechtělo

I zastupitelé města dostali ještě před jednáním šanci podívat se do parku, aby věděli, o čem jednají. „Zájem ze strany zastupitelů byl mizivý. Na procházku parkem přišli asi dva," sdělil Miroslav Hudec, zastupitel města a předseda českolipské pobočky STUŽ. Ten také zmínil, že společnost není proti kácení nemocných, nebezpečných a poškozených stromů, ale připomněl, že takové kusy byly v parku káceny průběžně.

„Pokud tedy radnice přichází s jakýmsi kompromisem, podle kterého není nutné vykácet všech jednadevadesát stromů, uvítal bych diskusi s obyvateli města, kteří park využívají nejvíce. Ti neměli žádnou šanci se k projektu vyjádřit," zdůraznil Miroslav Hudec, který na popud českolipské rodačky Jany Borůfkové před nedávnem založil petici proti kácení 91 stromů v městském parku.

Jana Borůfková se nedaleko parku narodila a žila skoro celý život. „Chodili jsme tam sáňkovat jak my, jako děti, tak i děti moje. Nedovedu si představit tu „spoušť" po vykácení a ještě vysázení ovocných stromů," řekla Jana Borůfková. Ta si myslí, že lidé, kteří o kácení rozhodují, by měli u takových zdevastovaných míst bydlet, nebo se jen denně kolem pohybovat. V pondělí už bylo pod peticí podepsáno 74 občanů České Lípy a okolí.

Žádost o dotaci musí město podat do 29. listopadu. Odhadované náklady na projekt jsou zhruba 3,8 milionu korun. Pokud město dotaci získá, stromy by šly k zemi zřejmě na podzim příštího roku.