Práce musí být prováděny postupně, aby nedošlo k další devastaci skalního masivu.

Práce jsou nebezpečné

„Na zabezpečení vyšší skalní věže se začne pracovat ještě tento týden. Konkrétní termín ale závisí na počasí,“ potvrzuje Marta Schwarzbachová, starostka Jestřebí.

„Protože se jedná o horolezeckou a nebezpečnou práci, budou tomu odpovídat i náklady s tím spojené. Vybrali jsme tedy chomutovskou společnost Strix, která předložila nejnižší cenový požadavek.“

Odstraňování uvolněného kusu skály komplikuje fakt, že se nedá dopředu přesně určit, jak velký pískovcový blok se ještě může uvolnit a jakým směrem mohou padající kameny dopadnout.

Kameny mohou spadnout na silnici

„Podle geologického posudku je větší předpoklad, že blok se uvolní směrem k silnici I/9,“ doplňuje Marta Schwarzbachová.
Ta proto zároveň prosí nejen obyvatele ale i případné návštěvníky, aby ve vlastním zájmu dbali pokynů pracovníků, nevstupovali do blízkosti hradu a nepokoušeli se případně lézt na skalní masiv a spadlé kameny na svahu.

Hrad bude zpřístupněn

„Věřím, že odstraňování uvolněného skalního bloku proběhne bez komplikací, přesto žádám vlastníky nejvíce ohrožených nemovitostí přímo pod hradem Jestřebí, aby se nezdržovali v průběhu prací na zahradě a okolí domů a případně vzniklé škody na majetku oznámili na obecním úřadě,“ žádá jestřebská starostka.

Po provedeném zabezpečení skály bude hrad opětovně zpřístupněn. „Ukončení prací oznámíme na vývěsce obecního úřadu a vlastníky ohrožených nemovitostí upozorníme písemně,“ dodává Marta Schwarzbachová.

K uvolnění skalního bloku ze zříceniny hradu Jestřebí došlo počátkem října. Naštěstí nikdo nebyl zraněn a ani škody na majetku nebyly velké. Kvůli nebezpečí dalšího uvolnění skály obec vyhlásila přísný zákaz vstupu do vymezeného prostoru hradu. Zároveň s tím zřídila provizorní zátarasy u nemovitostí pod skálou.