Mnoho lidí je odnáší domů, neboť si mylně myslí, že se ježek nestačil schovat před špatným počasím. U ježků však teprve vrcholí příprava na zimní spánek. Snaží se nabrat dostatečné tukové zásoby, aby dlouhou zimu přečkali.

Měřítkem je tenisový míček

Proto je podle slov Mirky Netolické z ekoporadny Orsej při českolipském muzeu chybou ježky a jiná zvířata vytrhovat z jejich přirozeného prostředí.
„U nalezených ježků je dobrým měřítkem tenisák. Je-li nalezený ježek menší jak tenisový míček, potom je na místě ho odnést k nám do ekoporadny nebo do jiné záchranné stanice. Každý větší exemplář patří do přírody a je schopen se sám o sebe postarat.

Letos sice přišlo chladné počasí a první sníh velmi náhle, ale to vše jsou, jak vysvětluje Mirka Netolická, přirozené výkyvy, jimiž příroda reguluje stavy. Typickým zimovištěm ježka jsou komposty, hromady dříví či klestí. Nezřídka je proto nacházíme v blízkosti lidských obydlí.

Pokud si lidé donesou ježka domů, měli by si uvědomit, že je plný blech a jiných parazitů, kterých je potřeba jej okamžitě zbavit. Pověra, kterou je třeba vymýtit, je ta, že ježek jí jablka. Ježek je hmyzožravec. Nepohrdne ani žádným druhem masa. Naproti tomu jablka nebo mléko jsou věci, které ježek není schopen strávit a můžou ho i zabít.

Už proto je nejlepším řešením v případě nálezu zraněného či vyčerpaného zvířete zavolat přímo do ekoporadny na telefonní číslo 774 825 089 a vyptat se, jak postupovat. Mirka Netolická ráda poskytne všechny důležité informace.

Autor: Tomáš Cidlina