Zelené kachličky v kuchyni i na záchodech, vypadávající dlažba na podlahách, staré rozvody, to vše ještě do loňska charakterizovalo mateřskou školu v Kravařích. Zařízení už nevyhovovalo dětem, zaměstnancům, ani rodičům.

Byl nejvyšší čas objekt opravit. Zastupitelé obce se k tomu odhodlali loni. Celková rekonstrukce se protáhla na rok a kompletně přeměnila vnitřek mateřinky. Fungovat začala školka v srpnu, nový nábytek dostaly děti ve čtvrtek.

Nastěhování trvalo firmě celý den, celá školka se proto přesunula i na noc do nedalekého penzionu. Po příjezdu k mateřince se už děti nemohly nového vybavení dočkat. „Moc se těším na to, že to tam bude krásný a že tam budou nové stoly a hezký skříňky,“ svěřil se malý Tobiáš a Bětka ho doplnila: „Já se těším, až si do nové šatny dám svoje bačkůrky a bundu.“

Chyběly peníze

Po roční rekonstrukci se totiž do školky musel nastěhovat starý dosluhující nábytek, na nový už nezbyly peníze. Obci se ale podařilo získat finanční dar.

„Dostali jsme tři sta padesát tisíc korun, proto jsme si mohli dovolit pojmout nákup nábytku velkolepě. Všude jsou nové podlahy a děti mají ve třídách nové stoly, židle a stojany na pomůcky. Vybavili jsme také kancelář ředitelky školky a dětem jsme koupili nové botníky do šatny,“ řekl starosta Kravař Vít Vomáčka.

Budovu školky postavili místní v akci Z na konci sedmdesátých let. Nutnost oprav si uvědomovali všichni. Nikdo ale nepředpokládal, že se opravy protáhnou na celý rok.

Opravili všechno

„Když už jsme se do toho pustili, chtěli jsme udělat všechno, proto to trvalo tak dlouho. Jediné, co jsme ještě na školce neudělali, je vnější fasáda. Tu ale také časem uděláme,“ přislíbil Vít Vomáčka.

Sociální zařízení bylo to první, do čeho se ve staré budově pustili. Nové záchody a umyvadla nedostaly jen děti, ale také personál. Další přišly na řadu okna a dveře.

Ty jsou plastová, tudíž bude dětem ve školce tepleji. Posledním úkolem bylo opravit rozvody, vodu, elektřinu a podlahy. Během rekonstrukce vzniklo také další oddělení pro větší děti, ložnice a kuchyňka.

Mají dobrou pověst

Všechny opravy financovala obec ze svého rozpočtu. Kravařští na opravu využili také finanční dar, který získali vloni za modrou stuhu v soutěži Vesnice roku. „Tam, kde je dnes ložnice, bývala kuchyň. Vařili jsme si sami. Ale potom, co začalo ubývat dětí, jsme to zrušili. Dnes dovážíme jídlo ze školní jídelny. V nové kuchyňce vydáváme jídlo a děláme svačinky,“ upřesnila Jitka Křížová z mateřinky.

Pověst nově zrekonstruované školky se rozkřikla do širokého okolí. Rodiče sem vozí děti ze sousedních i vzdálenějších obcí, i když v místě bydliště školku mají.

Kromě nového zařízení totiž mateřinka využívá i služeb Centra zdraví, které v objektu sídlí. Kromě jiného tak děti minimálně jednou za týden například navštěvují tamní saunu.