Tělo objevila policejní hlídka zhruba uprostřed Máchova jezera ve tři čtvrtě na jedenáct. „K upřesnění příčiny úmrtí a vyloučení cizího zavinění na jeho smrti policisté nařídili provést soudní pitvu,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Němec přicestoval do kempu Borný ve Starých Splavech na dovolenou se svou manželkou. V pátek 3. června kolem 17. hodiny si vyrazil sám na vyjížďku po Máchově jezeře na kajaku a od té doby o sobě nikomu nedal vědět.

Jeho manželka ohlásila zmizení partnera v sobotu ráno. Po pohřešovaném muži pátrali policisté pomocí služebního člunu, s hledáním okolí břehů porostlých rákosím v naději, že zde muž mohl uvíznout, pomáhal vrtulník s termovizí a hasiči. Vše bylo ale marné. V neděli na místo dorazila skupina potápěčů z Prahy a Ústí nad Labem.

V sobotu kolem páté hodiny ranní upozornil svědek policisty na opuštěný kajak, ve kterém si předchozí den pohřešovaný muž vyjel na projížďku. „Plavidlo se nacházelo ve vodě u zadní brány hlavní pláže Máchova jezera v Doksech. Svědek také viděl v jeho bezprostřední blízkosti tři velmi hlučné a silně podnapilé muže v plavkách ve věku do 30 let. Jeden z nich měl přes sebe přehozenou žlutou deku,“ řekla Ivana Baláková.

Po třech mladících policisté stále pátrají kvůli svědectvím o tom, kdy a kde opuštěný kajak objevili. Kontaktovat tuto trojici mohou policistům pomoci i další případní svědci, kteří by pro potřeby policejního vyšetřování usnadnili zjištění totožnosti těchto tří neznámých mladíků - svědků. Jejich výslech může přinést důležité informace ke zmapování pohybu kajaku a jeho majitele po jezeře. Informace přijme každá služebna Policie ČR nebo známá linka 158.

Kajak, na kterém se Němec vydal na jezero, je dvousedadlový, plátěný, dlouhý 5,34 metru. Má dřevěnou kostru a bílou prošívanou plachtu trojúhelníkového tvaru. Spodní část je šedá, vrchní modrá. Zvláštním markantem je žlutá samoplepka s nápisem POUCH umístěná na vnější straně lodi. Cizinec byl do černého trička s nápisem Reebok a modrobílých krátkých kalhot. Na hlavě měl světle hnědou kšiltovku a měl tmavé dioptrické brýle.