Na svoji zapomnětlivost málem doplatil třicetiletý muž, který zapomněl na to, že si dal do plynové trouby péct pozdní oběd. Usnul a výpary nevědomky vdechoval třicet minut.

Zřejmě všímavý soused nahlásil v pátek 19. března, několik minut po třetí hodině odpolední, na telefonní centrálu Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, že u nich v domě v liberecké ulici Šafaříkova se z jednoho z přízemních bytů valí oblaka kouře.

„Naši hasiči na místě násilím otevřeli dveře do přízemního bytu. Tam v malé kuchyňce našli jídlo, které se již nějakou dobu pálilo na uhel v zapnuté troubě plynového sporáku,“ uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková.

Jídlo hořelo a muž klidně spal

Podle Michalíčkové si třicetiletý muž, který v bytě bydlel a jídlo nejspíše v zapnuté troubě zapomněl, mezitím dával odpoledního „šlofíka“ ve vedlejší místnosti bytu, který byl již plný kouře.

Hasiči třicátníka vzbudili a ze zakouřeného příbytku vyvedli ven na čerstvý vzduch, kde mu nasadili dýchací masku. Po chvíli ho předali libereckým záchranářům, kteří na místo mezitím přijeli.

„Naši záchranáři na místě muže vyšetřili a zjistili, že je v pořádku. Doporučili mu tedy na chvíli pobyt na čerstvém vzduchu a ponechali ho na místě,“ popsala situaci tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenka Moravcová. Přiotrávený muž za svoji neopatrnost později zaplatil. Od hasičského vyšetřovatele dostal blokovou pokutu za neopatrnost a zavinění požáru.

Otrávil se plynem z rozbité karmy

Podobný případ se v Liberci odehrál před několika týdny. Tehdy se muž v liberecké ulici Americká přiotrávil plynem z rozbitého ohřívače při vykonávání každodenní hygieny v koupelně svého bytu.

Muže museli odvézt záchranáři do liberecké nemocnice. Odtud musel být zdravotníky transportován do plzeňské nemocnice, neboť na oddělení nebylo dostatečné vybavení.