Slzy dojetí z krásných vzpomínek provázely první ročník vyhlášení titulu Významné osobnosti Stráže pod Ralskem za rok 2007. Historicky první ocenění převzal z rukou starostky Věry Bradáčové bývalý učitel, ředitel školy a trenér Jiří Vraný.
„Zastupitelstvo rozhodlo o udělení ceny Jiřímu Vranému za dlouholetou práci ve zdejší škole, aktivní práci pro obec a příkladný život ve městě,“ řekla Věra Bradáčová.
Jiří Vraný se při udělování ceny svým způsobem vrátil do míst svého dřívějšího působiště. Jak řekl, právě tam, kde je dnes obřadní síň, byla jeho třída. Začal jako učitel na prvním stupni, posléze se stal ředitelem školy. Z tohoto místa ale byl „odejit“ po roce 1968. Zůstal na škole jako učitel, věnoval se dětem jako trenér sportovní střelby a potápění.
„Po zproštění funkce jsem přestoupil na druhý stupeň, protože jsem vystudoval ústeckou fakultu a získal jsem kvalifikaci pro druhý stupeň,“ popisoval svůj osud.
„Vedl jsem několik kroužků, pracoval jsem jako okresní metodik a smířil jsem se s tím, že lidé na mě zapomenou. Uplynula další léta a dozvěděl jsem se, že mám být vyhodnocen jako strážská osobnost. Tomu jsem nevěřil, až to zastupitelé potvrdili. Je to velmi hřejivý pocit a dnešek nezapomenutelný den. Škoda, že se mládí nedá vrátit,“ uzavřel Jiří Vraný.
Pogratulovat mu přišla jeho rodina a také mnoho bývalých žáků.

Další zprávy z regionu najdete zde