Sportovní hala TJ Jiskra Nový Bor se o víkendu zaplnila pětačtyřiceti páry tanečníků nejrůznějších věkových kategorií a návštěvníky, kteří přišli zhlédnout první ročník soutěže Novoborský pohár – Astera Cup.

„Pořádání historicky první soutěže ve společenském tanci v kategorii Hobby Dance je mimořádnou příležitostí přivést taneční sport do Nového Boru a představit ho široké veřejnosti jako atraktivní sportovní disciplínu,“ prozradil za organizátory akce, Dětský taneční klub Boráček, Vladimír Žíla.
Představa o společenském tanci jako o sportu je pro mnohé děti i dospělé velmi mlhavá.

„Jestliže spolužák ve škole řekne, že hraje fotbal, každý ví, o co se jedná. Ale jestli dělá společenský tanec, pak mnozí opravdu neví, co to obnáší,“ upřesnil Vladimír Žíla s tím, že ukázat tanec jako sportovní disciplínu byla jedna z motivací pořádání soutěže.

Walz i cha–cha

„Soutěž má velkou podporu novoborské radnice. Vstřícný přístup zastupitelů nás velice těší, schválený grant pomohl financovat nájem za sportovní halu, a umožnil tak soutěž vůbec uspořádat. Vidíme to jako dobrý příklad podpory sportu mládeže i možné využití leckdy diskutované sportovní haly“, uvedla ředitelka soutěže Pavlína Mossigová.

Podle organizátorů byla příprava náročná a hektická. Sportovní halu připravovali na akci ve dvaceti lidech více jak šest hodin.

Boráček zažívá hvězdné období své jedenáctileté historie. Zkušený tým lektorů pod vedením trenérské dvojice Pavlína Mossigová a Lukáš Hanich dovedl v letošní sezoně své svěřence k mimořádným kolektivním i párovým úspěchům, které korunovala bronzová medaile z Mistrovství České republiky Svazu učitelů tance v plesových formacích.

Den plný pohybu

„Páry jsou na velmi slušné taneční úrovni. Jde sice o kategorii Hobby Dance, tedy amatérské tančení pro radost, ale úroveň je srovnatelná s páry ze sportovního tance,“ pochvalovala si ředitelka soutěže Pavlína Mossigová.

Tančilo se celý den až do pozdního odpoledne, kdy soutěž vyvrcholila finálovými koly hlavních kategorií. Páry se během dne utkaly v tancích standardních, jako byl waltz, valčík, tango nebo quickstep a v latinsko-amerických, kde se tančila cha-cha, rumba, samba a jive. Nechyběly ani kombinace tanců, kde se objevila i česká polka.

V průběhu dne se předvedly i úspěšné Novoborské mažoretky. Jako překvapení organizátoři slibovali skutečného kouzelníka. Odpoledne překvapení dorazilo do Nového Boru v podobě Jakuba Kroulíka, který se na mistrovství světa v mikromagii umístil na čtvrtém místě. Kouzlil přímo mezi diváky, zatímco taneční soutěž pokračovala na parketu dál, bez nejmenších problémů.

Akci přijel také podpořit ředitel Czech Model managment Josef Uhlíř, pořadatel Miss neslyšících. Průběh soutěže zpestřila bohatá tombola, která se nekupovala, ale losovala ze vstupenek. Ceny si tak odnesli nejen taneční páry z celé republiky a diváci, ale i pozvaní hosté.

Za odměnu sklo

Soutěž se setkala i s velkou podporou řady sklářských firem, které věnovaly své výrobky nejen jako ceny pro vítězné páry, ale také do tomboly.
Podtitul Novoborského poháru je Astera Cup, vítěz hlavní kategorie si tak odvezl putovní křišťálový pohár, který exkluzivně pro tuto příležitost navrhlo a vyrobilo sklářské studio Astera. Jméno vítězného páru bylo nesmazatelně vyryto právě do poháru.

Ředitelka soutěže Pavlína Mossigová k akci dodává: „Letos to byl první ročník, a myslím, že se nám premiéra vydařila a doufám, že se z Novoborského poháru stane tradiční sportovní akce.“

Tomáš Mařas