Prezident, šéf vládnoucí strany, premiér a předseda parlamentu. Navenek jednotná skupina, která měla dovést zemi k reformám.

Historici se dnes shodují: skutečný reformista byl mezi nimi jen jeden. Josef Smrkovský (1911 1974), muž, který měl v té době za sebou válečné zkušenosti, drsnou politickou čistku uvnitř KSČ, bezmála čtyři roky za mřížemi a sedm let života strávených v ústraní na Českolipsku.

Od úmrtí Josefa Smrkovského, významného československého politika, uplynulo právě dnes 40 let. Na Českolipsko přišel v roce 1955 hned poté, co opustil vězení. Do něj se dostal o čtyři roky dříve, kdy byl náhle zatčen, zbaven všech funkcí a odsouzen na doživotí za napomáhání „spikleneckému centru" Rudolfa Slánského.

Na svobodu mu nakonec pomohlo zřízení a aktivita tzv. vyšetřovací komise ÚV KSČ pro revizi politických procesů v čele s Rudolfem Barákem. „Nešlo o rehabilitační činnost ani o snahu objektivně objasnit nezákonnosti a zkoumat procesy, které k nim vedly. Podle tehdejších výrazů šlo o „politické krytí" a ukončení dohadů. Odsouzení byli podle tohoto šetření vinni, ale některé postupy „soudruzi přehnali"," popisoval status komise, která Smrkovskému pomohla, českolipský historik Ladislav Smejkal.

Skomírající JZD dostal mezi nejlepší

Na Českolipsku osvobozený Smrkovský nezahálel. Se zkušenostmi náměstka ministra zemědělství se zapojil do JZD v Pavlovicích u Dubé a hned v následujícím roce 1956 se stal dokonce jeho předsedou. „Podařilo se mu skomírající JZD pozvednout zejména tím, že se zaměřil na ovocnářství a prosadil lepší sociální zázemí pro pracující," připomíná Ladislav Smejkal.

„Družstvo vymanil ze zaostalosti a udělal z něj vzorový podnik s moderními provozy." Ovocné sady, které Smrkovský u Pavlovic založil, dodnes nesou jeho jméno. Nikdo tomu neřekne jinak.

Pod Smrkovským se k pavlovickému JZD připojil i Popelov a Újezd, takže sloučené JZD patřilo tehdy u nás k největším s 80 členy a 630 hektary. Smrkovský byl dobrý organizátor a měl i patřičné konexe, traduje se, že si do JZD přivedl i vlastní účetní z Prahy.

V JZD založil také stavební skupinu

V JZD roku 1958 založil stavební skupinu, která mimo jiné adaptovala domky pro dosídlence. Modernizovaly se provozy, zavedl se do nich i vodovod, vznikla pošta s telefonní stanicí i dětský útulek.

JZD Pavlovice si v čele se Smrkovským jako jedno z prvních pořídilo elektrickou sušičku sena a zavedlo elektrické ohradníky.

S rozmachem zemědělského družstva se nesl i rychlý rozvoj obce. Pavlovice dostaly dlážděné ulice, veřejné osvětlení i mnohá čestná uznání, například se staly Vzornou obcí roku 1961. K vymoženostem, které v každé obci nebyly, patřilo i holičství a kadeřnictví.

Na místě předsedy zůstal Smrkovský až do sloučení JZD Pavlovice s JZD K. H. Máchy Jestřebí. Poměry se začaly na začátku 60. let uvolňovat a Smrkovský byl v roce 1963 plně rehabilitován za své nespravedlivé odsouzení.

Byl to signál, aby se znovu vrátil do vysoké politiky. Ještě v roce 1963 Pavlovice a Českolipsko opustil. Přes místo náměstka ministra lidové kontroly a předsedy Ústřední správy vodního hospodářství se stal jedním z mužů ledna 1968. Ve stejném roce ho ale zaskočila okupace armád Varšavské smlouvy, se kterou nesouhlasil.

Po zavedení federace od počátku roku 1969 se sice ještě stal poslancem Federálního shromáždění a předsedou Sněmovny lidu, ale jeho politický pád byl zřejmý.¨

Po nástupu Gustáva Husáka do čela KSČ byl v průběhu roku 1969 odstraněn ze všech stranických i státnických funkcí a o rok později vyloučen z komunistické strany. Svůj život dožil v Praze a zemřel zcela v ústraní 15. ledna 1974.