Kastelán Petr Weiss slouží na Státním zámku v Zákupech od roku 2013. Se svým týmem každoročně přináší nejen pravidelným návštěvníkům zámku zajímavé novinky. Při zvláštních příležitostech bylo možné například nahlédnout pod jinak nepřístupné mnohasetleté krovy, nebo do technického zázemí unikátního císařského výtahu. Areál zámku v současnosti čekají mnohamilionové investice.

Úspěšně jste žádali o dotaci na opravu Hospodářského dvora, takřka sto milionů korun. Jaké budou celkové náklady, a kdy se už opravdu začne stavět?
Projekt je spočítaný na 117 milionů. Ten rozdíl musí být z vlastních zdrojů. Zhruba do dvou měsíců očekáváme oficiální rozhodnutí o poskytnutí dotace, což bude spouštěcí mechanismus pro další administrativní záležitosti, jako je výběrové řízení a podobně. Vlastní zahájení stavebních prací bude nejspíš už v roce 2019.

Co mohou příznivci historie od zpřístupnění Hospodářského dvora očekávat?
Bude tam umístěná stálá expozice Zapomenuté zámky. Je to projekt, který jsme si tu kdysi už zkoušeli. Výsledkem byla dvouletá výstava věcí ze zámků, které neměly to štěstí a nebyly doposud zpřístupněny. Bylo to ale jen v malém měřítku, v neopravených prostorách tady na zámku. Vzhledem k úspěchu výstavy jsme si řekli, že tohle by bylo to téma pro opravený Hospodářský dvůr.

O kolik bude budoucí stálá expozice větší?
Vznikne asi dvacet místností, do toho se kompletní obnovy dočká konírna, kde bude expozice k cestování ve starých dobách.

Velmi oblíbené jsou u vás na zámku speciální prohlídky. Například mezi dětmi oblíbené Prohlídky s princeznou. Chystáte něco podobného i na letošek?
Prohlídky s princeznou budou maličko inovované. Bude to mít i jiný název. Opět to ale bude provázet kostýmovaná postava. Děti budou v průběhu prohlídky hledat medvídky, budou také dostávat hádanky a za to postupně posbírají určité klíče. Ten, kdo jich nasbírá nejvíc, dostane klíč od tajné komnaty a tím otevře i pro ostatní cestu do medvědího království. Tam bude taková odměna na závěr, konkrétní ale nebudu.

Postupně přidáváte i nové „velké“ prohlídkové trasy. Přibude i letos nějaká?
Celým rokem se nese téma sto let výročí republiky. Pro Zákupy to také znamená, že je sto let státním zámkem. Do majetku státu se dostaly takhle brzy, protože patřily Habsburkům. Vláda letos podporuje takzvané „osmičkové projekty“ a pro Zákupy to bude znamenat novou expozici v prvním patře. Ta bude mapovat historii zámku po roce 1918.

K čemu po dějinném zlomu zámek sloužil?
V prvním patře za první republiky vznikly byty pro úředníky. Zámek i s dvorem a vším, co k tomu patří, tehdy spravovaly Státní lesy a statky. My v zachovalém prvorepublikovém bytě představíme rodinu vysokého lesního úředníka, který to tady měl na starost. To ale bude opravdu až k 28. říjnu, celý rok se na tom bude intenzivně pracovat.

Co to znamená?
Už v loňském roce jsme zahájili díky první části dotace restaurování vybavení. V tom budeme letos pokračovat a k tomu budeme rekonstruovat i samotné prostory. Budou se opravovat stěny, podlahy i stropy jednotlivých místností.

Promítne se výročí století republiky i do dalších akcí?
Určitě bych zmínil tradiční Císařské slavnosti. Letos budou sice stále „císařské“ v názvu, ale budeme ctít to výročí. Bude to zcela v prvorepublikovém duchu.

Jak skloubíte monarchii s republikou?
Je to takový trošku protimluv, ale k zámku patří oboje a nechtěli jsme akci přejmenovávat na něco jiného.

Císař tedy letos 26. května na zámek nepřijede?
Ne, ale zato se můžete těšit třeba na prvorepublikovou módní přehlídku.

Na závěr se zeptám na medvěda. Jak se má váš zámecký maskot Medoušek?
Medvěd oslavil 6. ledna pětadvacátiny. Na ten věk je v dobré kondici.