Autorem grafického ztvárnění numizmatických unikátů je Jakub Vlček: „Snažil jsem se zpodobnit královský pár v jejich zamilovanosti tak, jak to nejlépe umím. Věřím, že se to povedlo.“

Česká i lucemburská mince na reversu vyobrazuje stylizovanou podobu Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny při uzavření sňatku na pozadí gotického dekoru.
Česká dvousetkoruna má na líci českého lva ve stylizované středověké podobě na gotickém pozadí tvořeném hvězdami a tečkami. Na lícní straně lucemburské mince je vyobrazen lucemburský velkovévoda.

Emisi předcházela anonymní soutěž na návrh, do které 21 výtvarníků předložilo 29 návrhů. Odbornou poradkyní pro zadané téma byla Marie Bláhová z Filosofické fakulty University Karlovy.

Rozhodnutí padlo až ve třetím kole, kde Komise pro posuzování peněz doporučila k realizaci návrh Jakuba Vlčka. Ke kladům podle odborníků patří monumentální pojetí figur s uplatněním gotické křivky v kompozici. Rozdílná velikost stejného typu písma na lícní straně, které vychází z dobové mince Jana Lucemburského, není podle mínění komise s rubovou stranou v rozporu.

Emisi české pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 korun uvedl v Královském sále hradu Křivoklát guvernér České národní banky Miroslav Singer. Slavnostní události se zúčastnili také lucemburský velvyslanec Jean Faltz, guvernér lucemburské centrální banky Yves Mersch, kardinál Miloslav Vlk a další osobnosti.

„Centrální banka vydala za sedmnáct let pětasedmdesát motivů stříbrných pamětních mincí, dvacet sedm motivů zlatých mincí a dva motivy bimetalových mincí,“ poznamenal člen bankovní rady Pavel Řežábek. Celkový počet vydaných pamětních mincí přesahuje 1,9 milionu kusů v nominální hodnotě větší než 960 milionů korun.