V letošním, v pořadí už šestém ročníku Kabelkového bazaru přispěli lidé nákupem kabelky „z druhé ruky“ částkou 36 325 korun. Za ty se dá pořídit 1 435 obědů pro školáky, jejichž rodiče se dostali do tíživé sociální situace a nemohou je zaplatit. Děti jsou pak během delšího vyučování nejen hladové, ale automaticky je to vyčleňuje z kolektivu ostatních.

„Na konkrétním případu se ukazuje, jaký má akce smysl. Loni například velice pomohla jednomu z našich žáků, kterému bazar zaplatil obědy na školní rok. Mamince to přineslo velkou úlevu,“ glosovala ředitelka rynoltické základní školy Kateřina Rožcová.

Letos poputuje část výtěžku do ZŠ a MŠ Koberovy. Zaplatí obědy třem sourozencům. „Rodině to pomůže překlenout tíživé období, než tatínek nastoupí do nového zaměstnání,“ popsala vedoucí školní jídelny Světla Nováková, podle které byla matka na mateřské a otec přišel o práci.

Velké manévry probíhaly téměř celé pondělí poblíž přístaviště výletních lodí v Doksech.
FOTO: Máchovo jezero opět brázdí Máj. Plavby zpestří koledy

Zbytek půjde už tradičně na konto projektu Obědy pro děti nadace Women for Women, která peníze přiděluje na základě metodiky, aby se dostal skutečně k těm potřebným. Za šest uplynulých let se díky němu podařilo vybrat téměř čtvrt milionu korun, za které se pořídilo 10 tisíc obědů.

Akce má motivační charakter i pro další organizace. „Moc se mi líbí, že kromě dobročinnosti má i ekologický charakter, protože kabelky jdou do oběhu hned dvakrát. Rádi bychom s vámi spolupracovali,“ uvedla o víkendu, kdy bazar proběhl, jedna z nakupujících, ze které se vyklubala zástupkyně zahraničního řetězce.

Některé kabelky poputují i do zahraničí. „Dcera si tu koupila kabelky, našla dokonce i nějaké značkové. Charitu podporujeme rádi,“ popsal jeden z nakupujících a uvedl, že je z Nizozemí.

MUDr. Antonín Novák
Nejhorší vlivy na srdce lze odstranit, říká kardiolog Antonín Novák

Cílem akce nebylo jen přispět potřebným dětem, ale pobavit i účastníky bazaru, kteří ho přišli podpořit nákupem darovaných kabelek z druhé ruky. Doprovodný program obstaralo nejen vystoupení liberecké hudebnice Markéty Nikendey, ale tradičně i módní přehlídka spojená s dražbou kabelek od známých hereček. Nejvíc lidé přihazovali na kabelku od Dany Batulkové, která začala na vyvolávací ceně 200 korun, nakonec si ji ale nový majitel odnesl za 2 500 tisíc.

Na aukci dorazili i někteří politici. Předloni to byl například prezidentský kandidát, lékař Marek Hilšer, letos přispěli na obědy Starostové. Liberecký radní Jiří Šolc a zastupitel Jan Berki. Ten si také odnesl jeden z nejvzácnějších kousků aukce, skleněnou kabelku vyrobenou přímo pro Kabelkový bazar v harrachovské sklárně Novosad a syn.

Smyslem celé akce bylo upozornit na to, že i přesto, že se České republice daří ekonomicky dobře a že máme jednu z nejlepších sociálních sítí na světě, stále zůstává dost lidí, kteří se náhle dostanou do tíživé situace a nastavený systém jim nedokáže pomoci. „Například když maminka na mateřské zůstane po rozvodu bez prostředků, protože otec neplatí alimenty, ale dávky se vypočítávají z předchozího období, takže na ně nedosáhne. Nebo jde o samoživitelky, které vydělávají jen něco málo přes minimální mzdu a také jsou bez nároku,“ popsala jedna ze sociálních pracovnic.

Vychází nový týdeník!
Nový Týdeník Českolipsko: O novém projektu Deníku i výbuchu v Hamru

I přes tyto křiklavé případy ale narůstá počet dětí, které se k obědům ve škole, často jedinému teplému a kvalitnímu jídlu za den, dostanou. A to nejen díky zmíněné nadaci, ale i projektu ministerstva práce a sociálních věcí, který čerpá na potravinovou pomoc pro školáky z programu EU. Ten potrvá do roku 2020, v dalším pětiletém období by měla být ale opět vyhlášen. „Je dobře, že se děti konečně dostávají do popředí zájmu evropských politiků,“ ocenila Eva Martinková z Krajského úřadu v Liberci, který se do projektu zapojil před pěti lety jako jeden z prvních. Dnes své zkušenosti předává i ostatním. Letos poprvé se zapojily všechny kraje v ČR.

O pomoc pro své školáky mohou žádat jednotlivé základní a mateřské školy, pokud vědí, do jaké situace se rodina dostala. Pokud školu požádají a spolupracují na žádosti, dostane se tak podle Martinkové na každé z potřebných dětí.

Kabelkový bazar by se neobešel bez pomoci mnoha ochotných lidí. Poděkování patří: Vedení OC Forum Liberec za poskytnutí prostoru a techniky, zvláště pak zaměstnancům ostrahy a údržby za příkladnou spolupráci. Hercům Martinu Poláchovi a Karlu Zimovi za pomoc s dražbou. Sklárně Novosad a syn a společnosti Preciosa za darování unikátních kabelek. Zaměstnancům krajské knihovny, krajského úřadu, krajské knihovny a Leoně Šírové za vytvoření sběrných míst. A dobrovolníkům, kteří pomáhali při organizaci, prodeji a přehlídce: Mirce, Alici a Simoně Pollákovým, Aleně a Báře Preislerovým, Kateřině Rožcové, Jiřině Michálkové, Filipu Černému, Nicolette Schelzig, Heleně Šťastníkové, Ince Henzlové a zvláštní poděkování patří všem, kteří přispěli darováním nebo nákupem kabelky.