Radnice v České Lípě dostala zelenou ke kácení v městském parku. K zemi by měla jít do konce roku 2016 necelá stovka stromů. S tím se nehodlá smířit ekologická Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ).

Letos město aktualizovalo šest let starý projekt na revitalizaci s tím, že proběhl i průzkum skoro osmi set stromů v parku, a z něj vyšel návrh na vykácení celkem 91 kusů.

Finance z dotace

„Náklady na realizaci projektu se pohybují okolo 3,2 milionů korun. Aby město nemuselo vše platit ze své kasy, chce podat žádost o dotaci do Operačního programu životní prostředí. K podání žádosti potřebujeme mít povolení ke kácení, které město získalo," sdělila Hana Moudrá, starostka České Lípy.

Povolení, které vydal českolipský Odbor životního prostředí pověřený k výkonu státní správy, bude pravomocné uplynutím patnácti dní ode dne, kdy si rozhodnutí převezmou všichni účastníci řízení. Kromě města je jím také místní organizace STUŽ, která zásadně nesouhlasí s vykácením několika stromů z navržených 91 dřevin.

„Podle správního řádu máme jako účastníci řízení právo na odvolání. Šance na úspěch je sice malá, ale odvoláme se už pro klid svědomí," upozornil Miroslav Hudec z českolipské pobočky STUŽ a také místní a krajský zastupitel.

Kvůli tomu, že dřevin je třeba kácet v době vegetačního klidu, tedy od začátku října, se Miroslav Hudec obává, že jakmile městu bude potvrzeno povolení ke kácení, začne okamžitě s pracemi.

„Může také nastat situace, že radnice začne kácet hned, jak bude zamítnuté odvolání a potvrzené původní rozhodnutí. Pak nevyjde dotace a město nebude mít peníze na plánované opětovné zalesnění parku," sdělil obavy Miroslav Hudec.

Času dost

Podle vyjádření tiskové mluvčí českolipské radnice Kristýny Brožové určitě stromy nepadnou před tím, než získá město dotaci. „Proto je termín k vykácení až do roku 2016, kdyby došlo k nějakým průtahům. O dotaci budeme žádat ještě do konce roku," upřesnila mluvčí českolipské radnice.

Nové jehličnaté i listnaté dřeviny, jako jsou habry, javory, tisy, jilmy, jabloně, břečťany či třešně, by měly být podle projektu vysázeny rovnoměrně po celém parku. Mnoho zeleně by přibylo u vstupu do parku z Mariánské ulice, Mikovcovy ulice a také z ulice Roháče z Dubé. Úplně nově by pak dřeviny byly vysazeny v Sadové ulici, kde by se objevily například jabloně či hlohy.

Historický vzhled

„Je potřeba si uvědomit, že park je uměle vytvořený a potřebuje po určité době odborný zásah. S ním projekt počítá, zároveň se však k parku chová velmi šetrně a respektuje jeho historický vzhled i kompozici," zdůraznila Hana Moudrá.

Ke kácení v parku se podle českolipské starostky vyjádřili i pracovníci Národního památkového ústavu v Liberci, kteří jej označili za přípustný.

„Základním cílem projektu je kromě ozdravení parku také zachování druhové rozmanitosti zeleně, která je jednou z podmínek pro trvale udržitelný rozvoj," doplnila Hana Moudrá.

Ekologové se nehodlají tak lehce vzdát a nenechají si ujít šanci připomenout, proč byly smrky v devadesátých letech v městském parku vysázeny. Plní tu už dlouhou dobu svůj úkol, který by nemohla zastat listnatá výsadba.

Společnost pro trvale udržitelný život bude právě na funkci jehličnatých dřevin ve stavbě parku upozorňovat. „Pokud dojde k vykácení smrků a vysázení listnaté zeleně, nejen, že bude na podzim po opadání listí park nevzhledný, ale dojde k oslabení ochranné funkce parku v zimním období," doplnil za STUŽ Miroslav Hudec.