NOVÝ BOR: Do Horových sadů míří Mariánská pouť

Pouťovým veselím ožijí tento víkend Horovy sady v Novém Boru. Návštěvníci tradiční Mariánské se mohou těšit na koncerty, divadelní představení pro děti i dospělé, filmový romantický muzikál, řemeslné stánky a mnoho další zábavy. Pouť odstartuje v pátek koncertem jazzové kapely Babubabu. Po nich rozjedou Lingers.on svůj rock-pop. Páteční program bude pokračovat představením divadelního spolku ze Zákup ve 21.30 hrou pro dospělé „Tonka alias Tonka Šibenice".

Především děti potěší sobotní dopoledne, kdy se na jevišti představí divadlo Rolnička, které přiveze pohádku O Medvědí hoře. Po obědě se o zábavu postarají hudebníci tradiční Sklářské muziky a odpoledne je cvikovští šermíři. Hudební podvečer budou moci návštěvníci poutě strávit za zvukového doprovodu novoborských skupin MP3 a Optimik.

Vrcholem sobotního večera bude promítání celovečerního nově natočeného filmu Bídníci, v hlavní roli s Russellem Crowem. Ten, kdo by si chtěl od dunících decibelů v Horových sadech odpočinout, může zamířit do kostela Nanebevzetí Panny Marie. Kromě toho, že se z borského svatostánku každý večer úderem 21. hodiny ozvou slavnostní fanfáry, i tam pořadatelé totiž připravují program. V neděli se tam například představí mezzosopránistka Dagmar Čemusová, kterou v rámci programu „Mariánské hudební rozjímání" doprovodí na varhany Vilém Valkoun a na hoboj Václav Zelenka.

Mariánská pouť v Novém Boru.

Stružnice chystá 12. neckiádu

Pořádně rušno bude dnes odpoledne ve Stružnici. Fichtl tým a místní obecní úřad pořádají už dvanáctý  ročník oblíbené Stružnické neckiády. První originální plavidla, o která není ve Stružnici nikdy nouze,  se vydají na řeku hodinu po poledni od loděnice u mlýna. Cíl pořadatelé stanovili pod mostem u nádraží.  Tradičním vrcholem neckiády bude večerní zábava na hřišti, kde se už od odpoledne koná festival Stružnický kocour. Na něm se představí více než deset country kapel.

DOKSY: Hasiči oslaví jubileum

Dlouhých 145 let již v Doksech existuje hasičský spolek, který dnes známe jako Sbor dobrovolných hasičů Doksy. Kulaté výročí si sbor připomene o následujícím víkendu, kdy se u Máchova jezera konají tradiční Dokské městské slavnosti.

Třetím rokem jsou městské slavnosti dvoudenní, přičemž program prvního dne připravuje město Doksy ve spolupráci s Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě. A tak v sobotu 16. srpna proběhne od 14.00 hod. na zahradě Památníku K. H. Máchy Pohádkové odpoledne, kde se představí se dvěma veselými loutkovými pohádkami Štěpánčino divadélko. Letos se poprvé slavnosti protáhnou do večerních hodin. V krásném romantickém prostředí zámeckého parku si návštěvníci mohou od 21 hodin vychutnat kouzlo ohňové Magické noci v podání skupiny Clamortis. Ovšem město ožije hudbou už od 19.30 hod.

DALŠÍ TIP ZDE: Festival Wonderland představí britskou legendu DJ Fooda

Neděle 17. srpna bude plně patřit hasičům a oslavám 145. výročí jejich založení. V areálu zámeckého parku budou celodenní oslavy zahájeny hasičkou historickou ceremonií, na níž hasiči přivítají zástupce Ústředního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Okresního sdružení Česká Lípa, ředitele Hasičského záchranného sboru Česká Lípa, zástupce partnerského města Bolków a samozřejmě i zástupce svého mateřského města. Po slavnostním dekorování začne kulturní program s lehce historickou tematikou, neb se vrátíme do počátků dokské hasičské historie.

„V areálu zámeckého parku budou vystaveny ukázky historické hasičské techniky, kterou zajistí zejména chrastavské hasičské muzeum, Smržov přiveze Mercedes z 30. let, hasiči ze Skalice se pochlubí Tatrou 805 apod. Kromě techniky si hasiči ve spolupráci s dalšími hasičskými kolegy z okolních obcí a měst připravili pro návštěvníky ukázky dovedností se zapojením svých mladých dětských hasičů. Představí se cvičení psi, Vodní záchranná služba z Liberce, BESIP s prezentací Rytíři silnic a další záchranné složky. Zajímavou disciplínu předvede SDH Katusice, a sice TFA Železný hasič. Zájemci si pak mohou sami na vlastní kůži tuto hasičskou zkoušku fyzické zdatnosti vyzkoušet," zve na zajímavý doprovodný program Josef Kreif, starosta Sboru dobrovolných hasičů Doksy.

Městské slavnosti s hasičkou tematikou budou ukončeny hasičskou fontánou, kterou předvedou především malí hasiči z Doks, České Lípy, Sloupu a Kunratic u Cvikova. Po celý den bude opět dobový jarmark s rukodělným zbožím a spousta dobrého ryze českého lidového jídla.

Dokské městské slavnosti.

Náhlov hostí oslavy Horních vsí

Šestý ročník Oslav Horních vsí bude v sobotu 16. srpna hostit Náhlov. Po slavnostním zahájení v 9.30 bude následovat krátká výroční mše, zastavení u pomníku padlých a procházka naučnou stezkou. Poté se bude konat setkání spolků a návštěvníci se mohou těšit na neformální vyprávění rodáků o době dávné, ale i současné. Akci pořádá Společenství historie Mimoně, Ralska a okolí a sdružení Náhlov. Občerstvení je zajištěno.

SOSNOVÁ: Farmáři připravili lákadla na oslavu u České Lípy

Jak vypadá dnešní venkov a jak se žije na farmě? O tom se na vlastní kůži mohou přesvědčit všichni, kteří se v sobotu vydají na Farmu Nový Dvůr v Sosnové u České Lípy. Právě zde se totiž chystají letošní třetí Farmářské slavnosti a široká veřejnost je vítána. „Přijeďte se podívat, jak se žije na venkově a přibližte svým dětem život farmářů," láká ministr zemědělství Marian Jurečka, patron Farmářských slavností.

Farma Nový Dvůr se do cyklu Farmářských slavností zapojila letos poprvé a rozhodně stojí za zhlédnutí. Manželé Krejzovi vybudovali ze starého statku ateliér, výstavní síň a pořádají zde každoroční setkání výtvarníků. Statek se navíc nachází v těsné blízkosti národní přírodní památky Peklo a na jeho místě stával ve 13. - 14. století hrádek, jehož stopy lze na místě zahlédnout dodnes. Od roku 2007 je farma známá chovem národního plemene Českých hnědých krátkosrstých koz.

Program slavností je sestavený tak, aby zaujal dospělé i děti. Kromě seznámení se zdejšími zvířaty a prohlídky statku, se příchozí mohou těšit na ochutnávky regionálních potravin, jarmark či kulinářskou show. Pro malé i velké návštěvníky jsou připraveny kvízy a zábavné hry. Na simulátoru si mohou vyzkoušet, jak se dojí kráva, zastřílet si z luku nebo se pustit do vrhání lasa. O pestrý hudební program v průběhu celého dne se postarají Staročeští heligonkáři.

„Naší snahou je propagovat české zemědělství a rodinám s dětmi ukázat, jak dnes domácí hospodářství vypadá," říká ministr Jurečka. Farmářské slavnosti se během léta uskuteční ještě na dalších dvou farmách v ČR. Přijďte se i vy podívat na Farmu Nový Dvůr. Akce, kterou pořádá Ministerstvo zemědělství ČR, začíná tuto sobotu od 10 hodin a vstup na celou akci je pro návštěvníky zdarma.

Více informací zájemci najdou na internetových stránkách www.farmarskeslavnosti.cz

Farmářské slavnosti program10.30 - Slavnostní zahájení
11.00 - Myš & Maš minitalentová soutěž
11.30 - Staročeští heligonkářistaročeská lidová muzika
12.00 - Bublinkování
12.30 - Myš & Mašo pohádkách
13.15 - Staročeští heligonkáři lidový folklór
13.45 - Bublinkování
14.15 - Myš & Maš minitaneční
15.00 - Staročeští heligonkářimix lidových písniček a skladeb
Doprovodný program• Prohlídka farmy a života na farmě se zaměřením na živočišnou výrobu chov národního plemene Česká hnědá krátkosrstá koza
• Farmářský trh s regionálními prodejci, možnost zakoupení kvalitních produktů z regionu
• Ochutnávky regionálních potravina potravin se značkou KLASA
• Kulinářská show
• Program pro děti - hry, soutěže, kvízy a mnoho dalšího zaměřeného na farmaření a život na venkově (výlov rybníčku, skákání v pytli, slalom s trakařem a další)
• Hrací koutek pro děti
• Malování na obličej
• Dílničky domácí pekařství, keramická dílna, výroba šperku a další
• Hry pro dospělé - simulátor dojení krávy, lukostřelba, vrh lasem na panáka a jiné

NOVÝ OLDŘICHOV: Hasiči zvou na tradiční pouť

Po čtyřiadvacáté připravil na sobotu sbor dobrovolných hasičů z Nového Oldřichova svou pouť. V rámci bohatého programu bude také po celý den otevřené místní unikátní hasičské muzeum.

Pouťová zábava vypukne dnes už v 10 hodin, kdy odstartuje bleší trh, vystoupí kouzelník nebo dětské tanečnice a představí se také mladí hasiči. K vidění bude během dne také vystoupení šermířů, drezůra koně nebo seskok parašutistů. Návštěvníky pobaví také členové kynologického klubu, břišní tanečnice nebo cyklostrialista Martin Šimůnek. Vrcholem programu bude určitě vodní fontána v podání hasičských sborů z Českolipska a také světelná show s ohňostrojem.

O dobrou pohodu se postarají Dechovky strýčka Jáji a večer k tanci a poslechu zahraje skupina Vuytar Kytary. Stánkový prodej s občerstvením a kolotoče budou k dispozici po celý den.

VRCHOVANY: Víkend plný haflingů

Už jen několik srpnových dní zbývá do zahájení zdejšího víkendu plného haflingů. Ve dnech 16. a 17. srpna 2014 se v severních Čechách, pod malebnou zříceninou hradu Starý Bernštejn, sejdou v areálu jezdeckého kolbiště ve Vrchovanech u Doks koně plemene hafling spolu se svými chovateli, majiteli a jezdci.

Pro haflingy je tu připravena už tradičně speciální výstava, které se mohou zúčastnit haflingerští koně všech věkových kategorií počínaje už hříbaty pod matkou a konče plemennými hřebci. Pořadatelům se, ve spolupráci s vedením českého svazu chovatelů haflinga, podařilo pro letošní ročník výstavy s názvem Haflinger Vrchovany 2014 zajistit zkušeného italského hodnotitele.

Čeští chovatelé mají tak jedinečnou příležitost nechat si posoudit své koně erudovaným odborníkem, a zjistit tak reálné šance svých koní pro eventuální přihlášky na světovou výstavu haflingerů konanou v rakouském hřebčíně Ebbs v červnu 2015.

Celé vrchovanské výstavě bude předcházet ranní zápis tříletých a starších klisen haflingů do české PK. Po ukončení svodu klisen se budou na zdejším kolbišti konat sedlové výkonnostní zkoušky klisen plemene HF. Samotná výstava započne hodinu po poledni a po jejím ukončení připravili pořadatelé večerní venkovní posezení s živou muzikou a dobrým občerstvením, což bude pěkná příležitost k přátelskému setkání všech zúčastněných vystavovatelů, chovatelů i diváků.

Nedělní Vrchovany už proběhnou pouze ve znamení sportu čeká nás Šampionát plemene hafling v sedlových disciplínách a k němu přidružené hobby závody pro koně všech plemen. Šampionát haflingů začne ranními drezurami, pokračovat bude skokovými soutěžemi a vyvrcholí terénní jízdou soutěže všestrannosti. Tímto srdečně zveme všechny majitele a chovatele haflingů, vystavovatele, soutěžící jezdce, ale i ostatní příznivce haflingů a koní jako takových k návštěvě jezdeckého areálu Vrchovany u Doks o víkendu 16. a 17. srpna.