Značnou váhu při konečném výběru bude mít posudek o vlivu stavby na životní prostředí, známý pod zkratkou EIA. Brzy by se mělo definitivně rozhodnout, kudy a jak kabely povedou. Začátek výstavby ČEZ plánuje na rok 2020. První veřejné zmínky o plánech na rozšíření stávající sítě proběhly před osmnácti lety. Zhruba stejně dlouho jsou slyšet i připomínky k jednotlivým úsekům budoucího, desítky kilometrů dlouhého vedení.

Vysoké napětí. Ilustrační snímek.
Občané Boru se dál brání výstavbě stožárů

„EIA se v současné době dokončuje a její předložení se předpokládá po ukončení biologických průzkumů nově navržených tras. Tyto průzkumy mohou být ukončeny až na konci letního období, takže dokumentace bude odevzdána v říjnu 2018,“ uvedla mluvčí ČEZu Soňa Holingerová. Zároveň podotkla, že součástí procesu dokumentace EIA bude veřejné projednání, které svolá ministerstvo životního prostředí. Zřejmě by k němu mohlo dojít ještě v letošním roce.

Koridor vysokých stožárů by měl vést z České Lípy do Nového Boru po stávající trase 35 kV. Na něj by měla navazovat zhruba 33 kilometrů dlouhá nová trasa stožárů z Nového Boru na Varnsdorf. Jednou z nově navržených a právě posuzovaných tras je v pořadí už pátá varianta vedení v oblasti Nového Boru, kde podle původních plánů měla být řada vysokých stožárů v blízkosti rodinných domů na okraji Arnultovic.

Slavnosti v Zákupech.
FOTO, VIDEO: V Zákupech se slavilo

„Po více než rok trvajícím tvrdém vyjednávání se nám povedlo prosadit druhou podzemní variantu. Od samého počátku je naší prioritou, aby se stavba co nejméně dotkla obyvatel Arnultovic,“ prohlásil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. Hlavními argumenty města jsou zdravotní rizika, znehodnocení cen pozemků v obytné zóně a také vizuální stránka stavby.

Město preferuje variantu vedení zemí pod Skalkou a dál podél silnice na Svor, která je prý jediná v souladu s územním plánem i nadřízenými dokumenty. Divoká jednání proběhla i v obcích severně od Nového Boru. I zde se diskutovalo nad více variantami i provedení budoucího zkapacitnění sítě. Například v Okrouhlé nedávno opět ladili detaily svých požadavků.

Ředitel p. o. Sport Česká Lípa Pavel Císař.
V sobotu bude Česká Lípa opět žít běháním. Proběhne další ročník City Cross Runu

„Na posledním zastupitelstvu jsme schválili záměr vůči ČEZu, potřebovali jsme změnu u jednoho čísla popisného, které má teď vedení ze tří stran. Dohodli jsme se, že to celé přeloží na jeden stožár, padesát metrů od domu,“ řekl Deníku dočasný starosta Okrouhlé a zároveň senátor za Českolipsko Jiří Vosecký.

V „případu“ se podle svých slov od začátku angažuje a za největší úspěch starostů, spolků a všech, kdo se proti původním plánům postavili, považuje sestavení alternativních návrhů na zapuštění kabelů pod zem, případně alespoň jejich vedení mimo zastavěnou oblast tam, kde se to lidem z dotčených obcí nelíbilo. „Musím pochválit současný, před třemi lety vyměněný vyjednávací tým ČEZu. Snažili se pochopit situaci těch lidí a přicházel s přijatelnými návrhy,“ dodal Vosecký.

Ilustrační foto.
Starostové jdou do voleb znovu. Jen dva znovu nekandidují