Svítidlo, které tvarem připomíná stavby proslulé svým jedinečným vzhledem jako je například Mont Saint-Michel v severní Francii, má bezmála šest metrů. Zámek zahaluje zářivý závoj z tisíců křišťálových ověsů. Komplexní projekt vyžadoval zapojení téměř všech profesí z šenovské společnosti.

Vytvořit a nainstalovat svítidlo trvalo tři roky. „Předně bylo nutné začít výrobou 70 zbrusu nových forem tak, aby bylo možné vytvořit všechny unikátní komponenty pro stavbu magického zámku. Tato fáze zabrala dva měsíce. Následně mohly začít vznikat jednotlivé části jako věžičky, brány, patra věží, které společně vytvořily křehký křišťálový zámek,“ vysvětlil Jan Huk , mluvčí Preciosa Lighting.

Křišťálové komponenty jsou ručně foukané. Vyráběly se z čiré skloviny s přídavkem sody, která pomohla vytvořit drobné bublinky. Díky nim je světlo zámku mnohem zářivější. Nakonec se na ně nanesla organokovová vrstva, která zajistila jemný třpyt. Některé z ručně foukaných komponentů byly na hraně proveditelnosti, když největší z nich měří 20 x 50 cm.

Jednotlivé křišťálové stavební kostky zámku se pak k sobě uchytily pomocí kovových spojovacích prvků. Pro rozsvícení křišťálového zámku v Preciosa Lighting použili netradičně osvětlení optickými vlákny. Délka vláken použitých v instalaci je větší než jeden kilometr – je tedy delší než třeba pražská Pařížská ulice.

V sobotu 2. března proběhlo svěcení nového litoměřického biskupa Stanislava Přibyla.
OBRAZEM: Diecéze má nového biskupa. Stal se jím Stanislav Přibyl

Celý zámek obepíná závoj z více než jedenácti tisíců ověsů – perliček, kapek a hvězdiček. Výzvou bylo vymodelovat z křišťálové hmoty největší, geometricky řezané hvězdy, které zároveň rozsvěcí celý závoj linoucí se kolem zámku. V Kamenickém Šenově se rozhodli propojit tvarované spékané sklo s ručním broušením a leštěním. Hvězdičky jsou naprogramované tak, že se rozsvěcí postupně.

„Tato instalace je nejen ukázkou nadčasovosti křišťálu, ale i našich znalostí práce s tímto krásným materiálem. Propojení tradičního sklářského řemesla s inovativním přístupem k designu a práci se světlem nám umožnilo vytvořit čarokrásnou světelnou dominantu prostoru. Instalace v Paříži je pro návštěvníky zdrojem nejen světla, ale i pohádkových emocí,“ říká o instalaci Lucie Karlová, generální ředitelka Preciosa Lighting.

Pro Preciosa Lighting se nejedná o první projekt, u kterého vytvářela podobně konkrétní tvar inspirovaný reálným světem. Již v minulosti připravila například svítidla ve tvaru stromů pro Mandarin Oriental v Dubaji, jarní probouzející se přírodu pro šanghajský hotel Shangri-La anebo instalaci plnou motýlů pro letiště v Changi v Singapuru.