Hlavní nádraží aktuálně prochází rekonstrukcí s cílem navrátit lesk této pražské secesní architektonické perle. Sklářští mistři z Kamenického Šenova a designérka Preciosa Lighting Tereza Drobná vytvořili duo svítidel, které jako šperky zdobí nově zrekonstruovaný VIP salonek, který původně sloužil jako čekárna.

Tento prostor bude nyní určen pro menší společenské akce nebo obchodní setkání. „Chtěla jsem, aby svítidlo zapadlo do prostoru na hlavním nádraží a stalo se jeho nedílnou součástí, nijak nenarušovalo původní ráz, ale naopak dalo interiéru novou jiskru,“ říká Tereza Drobná.

Při navrhování svítidel vycházela z výrazné dekorativnosti secese, především její ornamentálnosti a jemných detailů. „Svítidla pro VIP salónek naopak zaujmou minimalistickou formou. Díky použitým materiálům se stávají stylovým doplňkem původního secesního interiéru. A stejně jako šperky, zároveň jeho ozdobou,“ vysvětluje Drobná.

Českolipská nemocnice má nový počítačový tomograf (CT). Jeho pořízení včetně stavebních úprav vyšlo na 25 a půl milionu korun.
Nemocnice v České Lípě představila nové CT. Přestěhovalo se do přízemí

Obě svítidla tvoří kombinace ručně foukaných, opálových koulí propojených mosaznými nosnými tyčemi. Větší z dvojice svítidel měří na délku 180 centimetrů a jeho součástí je 20 koulí o různých průměrech.

„Na pražském Hlavním nádraží jsem našla spoustu dochovaných secesních fragmentů, které mě inspirovaly. Například secesní kachlové mozaiky ve Fantově kavárně. Základem svítidel je křišťálová koule. Abych ozvláštnila její čistý a jednoduchý tvar, doplnila jsem jí leštěnou mosazí. Její medově lesklý nádech evokuje v secesi hojně využívaný kov zlato,“ popisuje Drobná.

Hlavní nádraží, známé pro svou secesní architekturu z počátku 20. století dnes již není jen dopravním uzlem, ale i místem setkávání a kultury. Rekonstrukce zahrnovala vytvoření nových služeb pro cestující, včetně kavárny, restaurace a čekárny, a nyní také přestavbu VIP salonku na multifunkční prostor pro kulturní a společenské události.

Podívejte se: Preciosa otevřela brány. Do Šenova v neděli zamířily tisíce lidí

Zdroj: Deník/Petra Hámová