Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kamenický vrch: kámen, který přitahuje blesky

Zákupy /SERIÁL ZA TAJEMSTVÍM ČESKOLIPSKA – DÍL 3./ - V mladších druhohorách zde došlo k vytvoření pískovcových souvrství. To byla doba, kdy sem proniklo mělké šelfové moře a řeky tekoucí z okolí v něm pak usazovaly písky.

20.6.2010
SDÍLEJ:

Kamenický vrch je bývalým čedičovým lomem. Nemohl snad vyšší obsah železa v hornině blesk přitáhnout? Foto: Deník/Tomáš Mařas

Během miliónů let se zpevnily v pískovcové vrstvy, slepence a slíny. Vytvořily tak ohromnou oblast nazývanou Česká křídová tabule, která díky Ralské a Zákupské pahorkatině zasahuje do katastru města Zákup. A protože to bylo období neklidné zejména kvůli vulkanické činnosti, dostaly se na povrch magmatické hmoty. Díky provřelému čediči vznikl Kamenický vrch.

Kámen, který nešel opracovat

Psal se rok 1883, když na Kamenickém vrchu vykopali prapodivný kámen. Ačkoliv jsou dobové zprávy velmi skoupé, přesto se v této souvislosti objevují neověřené informace o jeho hmotnosti, která měla být kolem čtyřiceti kilogramů. Kameníci se snažili, seč mohli, ale kámen se opracovat nedal.

Tak údajně tento kus balvanu čekala pouť a několikrát se stěhoval z místa na místo. Podle legendy kámen vždy jako by přitahoval blesky. Domy v jeho okolí pak zachvátil požár a stavení opakovaně vyhořela.

Je historka o kameni přivolávajícím blesky, které poté zažehnou okolní stavení, reálná? Kamenický vrch je bývalým čedičovým lomem. Nemohl snad vyšší obsah železa v hornině blesk přitáhnout? „Jsou zde velice chudé železné rudy, ty by ho přitáhnout nedokázaly, a kdyby, musela by to být hrouda jako hrom,“ upřesnil Tomáš Malý z českolipského muzea, pracoviště geologie a paleontologie. Teorii o železem nabitém čediči lze vyloučit, a to i přes to, že tento kov a třeba i měď blesky přitahují.

Velmi často se s touto legendou pojí teorie o odkrytém meteoritu. Podle Tomáš Malého meteorit nelze vyloučit: „Je pravdou, že pokud v dřívějších dobách měli geologové problém s určením kamene, svedli to na meteorit.“ Jaké by muselo být složení bolidu, aby přitáhl takové množství energie. „Mohl by to být meteorit železo-niklový, ale i tak lze těžko říct, zdali by přitáhl blesky,“ prozradil Malý.

Mohl by to být meterorit?

Pravdou je, že tuto teorii nelze zcela vyloučit. V lomu, kde se nachází olivinický čedič, mohl kdysi skutečně dopadnout „dárek“ shůry. Podle Tomáše Malého je tu možnost velmi starého a nezaznamenaném pádu meteoritu. Přeci jenom před několika málo miliardami let byla Země častým terčem dopadu meteoritů, a stále někde nějaký menší bratříček dopadne.

Blesk vzniká hromaděním elektrického náboje. Záporný náboj je přitahován kladně nabitou zemí. Když napětí vzroste na správnou míru, udeří blesk. Tím se vracíme k teorii odkrytého meteoritu. „Musel by to být opravdu velký kus meteoritu, musel by být odkrytý a ještě ke všemu umístěný někde na vrcholu lomu, aby do něj udeřilo,“ podotýká geolog.

Další díly seriálu najdete v pravém sloupci

S jistotou lze říct, že pokud kámen neuvidí odborníci, nelze určit jeho charakter a tudíž ani možnost s jistotou říct, jestli by byl schopen přitahovat blesky. „Takový kámen, který by se pojil s touto historkou, v českolipském muzeu nemáme,“ prozradil Malý.

Nám v tomto případě nezbývá, než zůstat na poli spekulací a dohadů. Také příští díl bude hodně spekulativní, protože ani kvantoví fyzici nemají zcela jasno v časoprostorových jevech.

Příště: Žandov – Rachvala, časoprostorový vstup

Autor: Tomáš Mařas

20.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Skalice - Rovensko 3:1 (2:0).

Skalice potvrdila první místo

Sněmovna. Ilustrační foto.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Doksy vyhrály už pátý zápas v krajském přeboru po sobě

Doksy - Tým Michaela Šimka poskočil v tabulce na solidní čtvrtou příčku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení