Srdce doslova v hlavní roli. Alespoň v příběhu, který se odehrál ve čtvrtek na nádraží v Jablonném v Podještědí. Místní výpravčí Květa Vlčková předala hejtmanovi Libereckého kraje Martinu Půtovi a starostovi Jablonného v Podještědí Jiřímu Rýdlovi takzvané „srdce vlasti", které přivezla z Prahy. Srdce, které bylo nalezeno v roce 2007 na Vyšehradě při stavbě vodovodu, je symbolem putovní výstavy Má vlast cestami proměn. Jejím letošním patronem je Liberecký kraj.

„Srdce, které má společně s výstavou putovat po republice, zůstalo původně v Praze. To mi vrtalo hlavou a přemýšlela jsem, kam tento symbol v našem kraji umístit. Když se blížila letošní pouť svaté Zdislavy, bylo mi jasné, že by se srdce hodilo právě sem do Jablonného," popsala Květa Vlčková.

Jak vyprávěla, po svém prvotním nápadu neváhala a začala přesun řešit. „Při otázce, jak srdce dostaneme z Prahy, sem měla hned jasnou odpověď. Když mohou vozit skauti betlémské světlo vlakem, proč my bychom nemohli přivést vlakem srdce. Navíc organizátoři akce pořádají i každoroční soutěž o nejhezčí nádraží, které mimochodem vyhrálo loni nádraží v Mimoni. Řekla jsem si, že srdce vlasti vezmu vlakem a ukážu mu naše krásná nádraží," říká Vlčková.

Kamenné srdce měl do soboty pod ochranou starosta města. Na sobotní pouti sv. Zdislavy symbolu požehnal kardinál Dominik Duka, který v Bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy sloužil Mši svatou dominikánské rodiny.

Srdce je symbolem výstavy proměnSrdce, které bylo nalezeno v roce 2007 na Vyšehradě při stavbě vodovodu, je symbolem putovní výstavy Má vlast cestami proměn. Jejím letošním patronem je Liberecký kraj.
Národní putovní výstava „Má Vlast cestami proměn" znázorňuje pomocí fotografií proměny v naší vlasti. Za Liberecký kraj se letos na výstavě představilo celkem osm proměn, mezi nimiž je například obnova hasičského muzea v Chrastavě, nebo českolipské nádraží.