Na bezpečnost v některých městech, jako například v České Lípě a Novém Boru, dohlížejí kamery. I v dalších městech je jejich instalace v plánu.
Například v České Lípě bedlivá elektronická oka napomáhají ke snížení kriminality a k monitorování dopravních a jiných přestupků. A nemohou si ho vynachválit. „Díky tomuto prvku se snižuje trend trestné činnosti v místech, která sleduje městský monitorovací systém. Pomáhá nám k odhalování přestupků v denní i noční době a také ke sledování trestné činnosti, která má v daných místech klesající tendenci,“ řekl tiskový mluvčí českolipské městské policie Antonín Doležal.
Pozitivně se o kamerách v centru svého města vyjadřuje i velitel novoborské městké policie Jiří Zemanec. „Systém pomáhá jak nám, tak republikové policii při odhalování přestupků a trestných činů. Rádi bychom tento systém do budoucna rozšířili,“ vyjádřil se velitel.
Některá města sice ještě monitorovací systém nemají, ale v budoucnu by ráda měla. „Zatím je vše v jednání. Uvažujeme o instalaci kamery, která by monitorovala morový sloup na našem náměstí a jeho nejbližší okolí. Je to zejména kvůli vandalům. Pokud se nám podaří získat finance na vybudování komplexního kamerového systému, nevylučujeme do budoucna jeho pořízení,“ uvedla starostka Zákup Miloslava Hudaková. Otázka financí je v každém případě nezanedbatelná
Jednání probíhají také ve Stráži pod Ralskem. „Rádi bychom, aby v našem městě vznikl městský monitorovací systém. Řešíme zde především případy vandalismu a k odhalování jeho pachatelů by nám mohly kamery velmi pomoci,“ sdělila starostka Stráže pod Ralskem Věra Bradáčová. Podle slov starostky se zde v poslední době poměrně často najdou tací, kteří ničí veřejný majetek nebo zakládají černé skládky. „Rádi bychom, aby kamerový systém byl mobilní. Zatím pro to sháníme podklady, které musí vyhodnotit ministerstvo vnitra. To pak posoudí další kroky,“ dodala starostka.
O instalaci kamerového systému vážně uvažuje i město Mimoň. „Rozhodně by to pomohlo. Zatím probíhají přípravné práce a jednání ohledně jeho instalace,“ zmínil se velitel mimoňské městské policie René Nesvadba. Stejně jako v Mimoni, i v ostatních městech a obcích se potýkají s vandaly. To bývá také jedním z mnoha důvodů pro úvahy o instalaci kamer. Jejich oko může často zahlédnou i projevy závažné trestné činnosti a nebo dokonce pomoci při záchraně lidského života.

Další zprávy z českolipského regionu