Řadu občanů napadne, zda bedlivé oči kamerového systému nemohou narušit jejich soukromí a zda náhodou nesledují dění v domácnostech či firmách, které jsou v zorném poli kamery.
„To víte, že mě to napadlo. Bydlíme na Špičáku a na protilehlém paneláku je umístěná kamera. Někdy si tak říkám, jestli ti, co sedí před obrazovkami nesledují, co se v konkétních bytech, potažmo v tom našem děje,“ odpověděla na naši otázku Zuzana Švejdová.
Na to, jak je to s kamerami a jejich schopností vhlédnout do bytů, jsme se zeptali tiskového mluvčího českolipské městské policie Antonína Doležala.
„Do některých bytů je sice vidět, ale nikdy není rozlišovací schopnost kamery taková, aby bylo rozeznat, co se v bytě odehrává. Některá místa, jako například okna kanceláří jsou zaslepena páskou, takže není vůbec nic vidět,“ řekl Antonín Doležal. Veškeré záběry se navíc zaznamenávají a kontroluje je služba. Některé kamery jsou navíc napojeny na Policii České republiky, kde záběry vidí tamní operační důstojník. To potrvzuje i tisková mluvčí Policie ČR v České Lípě Ivana Baláková. „Ano, některé kamery městské policie jsou propojené s námi. Ale rozhodně to není z toho důvodu, že bychom chtěli kontrolovat městské strážníky. Ovšem selhání lidského faktoru vyloučit nelze,“ uvedla Ivana Baláková.
Nabízí se otázka, zda by nemohlo dojít ke zneužití záběrů. „Pokud by se toho dopustil někdo z policistů, jednalo by se o porušení službeního tajemství, porušení zákona na ochranu osobních údajů,“ dodal Antonín Doležal.

Další zprávy z regionu najdete zde