Chybějící centrální kanalizace je teď tématem číslo jedna v mnoha obcích na Českolipsku. Postavit kanalizaci s čističkou odpadních vod stojí několik desítek milionů korun. To by znamenalo zvláště pro malé obce zadlužení na desítky let. Obce se tak začínají vydávat jinou cestou a lidem nabízejí příspěvky na tzv. domovní čistírny odpadních vod.

V České Lípě radnice tímto způsobem už několik let řeší chybějící kanalizaci v okrajových částech města, jako je Dobranov, Častolovice, Vlčí důl, Okřešice, ale také v lokalitě Kopeček. Stejnou cestu loni zvolili ve Volfarticích a nově také v Novém Oldřichově.

„V naší obci není technicky možné vybudovat kanalizaci do všech částí, její výstavba by navíc obec zatížila úvěrem ve výši asi 40 milionů korun,“ vysvětluje starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná.

Takto mohlo vypadat Jiráskovo divadlo v České Lípě. Opravovat se ale zatím nebude.
Česká Lípa oprašuje plán opravy divadla

Obyvatelům proto bude obec od letošního roku nabízet příspěvek až 80 tisíc korun na výstavbu domovních čistíren. Peníze půjdou z úspor obce.

„Obec nikoho do ničeho nenutí, obec nabízí ke splnění zákona příspěvek. Jsme jedna z mála obcí, která takový finanční příspěvek poskytne. Pravdou je, že správa jednotlivých ČOV bude na majitelích, oproti tomu se nebude platit stočné,“ dodává starostka Nového Oldřichova.

Příspěvky na domácí čističky začaly loni nabízet také Volfartice, kde se rovněž kvůli vysokým nákladům nepodařilo obec centrálně odkanalizovat.

„Nyní již můžeme říci, že nás zájem občanů o tuto formu podpory velmi mile překvapil. Je vidět, že jim životní prostředí v obci není lhostejné,“ uvedla již dříve starostka Volfartic Marie Bernátová. Na dotace tu z rozpočtu vyčlenili 15 milionů korun.

PO ZANIKLÉ FIRMĚ zůstalo v Dubé plno sudů s karcinogenními látkami.
Z Dubé zmizí nebezpečné sudy, jinde odpad zůstává