Ploučnici znečišťuje voda vytékající z kanálové výpusti těsně pod českolipskou nemocnicí. Jedná se o výpusť, která by do řeky měla přivádět pouze dešťovou vodu.
Podle vyjádření znechucených rybářů, kteří v této řece s oblibou rybaří, však do řeky vytéká voda, která je značně znečištěná.
„Nejen že je voda velmi zakalená a často i úplně bílá, ale také velmi zapáchá a tu a tam se ve vodě najdou i předměty, které by se do kanálu dostaly jen těžko. Neumím si například přestavit, jak by se do kanálu dostala dámská vložka, kterou jsem v těchto místech ulovil nedávno,“ řekl jeden ze členů českolipského rybářského svazu, kterému předsedá Petr Ekrt.
„O tomto problému víme už dávno, jen není v naší pravomoci ho řešit,“ řekl Petr Ekrt. „Takovou pravomoc mi nemáme. Pokud by zde ovšem uhynuly ryby, bylo by na nás, abychom je odklidili,“ postěžoval si.
„Zmiňovaná výpusť přivádí do řeky dešťovou vodu. Je ale možné, že se někdo do dešťové stoky nezákonně napíchl a vypouští do ní vodu splaškovou,“ řekl vedoucí českolipského provozu Povodí Ohře Tomáš Suchý.
„V minulosti už jsme podobné případy řešili. Za pomoci hasičů, kteří prozkoumali celou tuto stoku, jsme viníka odhalili. Je to však velmi náročná práce. Touto vpustí se do řeky vlévá dešťová voda z celého sídliště Špičák,“ dodal Tomáš Suchý.
Celý kanalizační systém na dešťovou vodu je v majetku města Česká Lípa. Zeptali jsme se proto i přestavitelů města, co budou s tímto problémem dělat.
„Ještě během dnešního odpoledne provedou pracovníci technického odboru u dané výpusti kontrolu. Město Česká Lípa pak má na správu a údržbu dešťové a drenážní kanalizace uzavřenu smlouvu s firmou, se kterou v tomto ohledu spolupracuje,“ sdělila tisková mluvčí Městského úřadu Kateřina Amrichová.

 

Další zprávy z regionu najdete zde