Kandidovat bude Lidie Vajnerová jako nezávislá. Strana to ve středu potvrdila u příležitosti podpisu společného prohlášení, kterým SOS uzavřela pakt o vzájemné podpoře ve volbách se stranou Suverenita - Blok Jany Bobošíkové.

„V minulých volbách naše strana získala v Libereckém kraji 3 mandáty, ale doplatila na přeběhlictví. Abychom předešli opakování situace, věnujeme velkou pozornost kandidátce. Objeví se na ní osobnosti, přední sportovci, ale i třeba lékaři nebo starostové některých obcí. Aby občané věděli, že ne všichni starostové v kraji jsou jen členy strany Starostové pro Liberecký kraj,“ uvedla předsedkyně SOS Lenka Halamová.

Konkrétní jména ale nesdělila, s tím, že definitivní podoba kandidátky bude jasná až na konci března, po krajském sjezdu strany.

„Protože mi je nesympatické politické přeběhlictví, budu opět jako nezávislá kandidovat za SOS. I z toho důvodu jsem se rozhodla být v krajských volbách opět lídrem strany. Navíc jsem se minule společně se SOS na svou pozici dostala, tak nevidím důvod, proč s ní nejít dál,“uvedla ke své kandidatuře Lidie Vajnerová.

Strana pro otevřenou společnost je malou stranou. „Nevymezujeme se levopravě, jsme spíš střed. Upřednostňujeme diskuzi a kompromis,“ říká předsedkyně Halamová. Aktuálně má SOS v rámci celé republiky přibližně sto členů a podporu nestraníků.

V minulých krajských volbách v roce 2008 získala tři zastupitelská křesla a 6,12 procent platných hlasů.