VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Kapacity na více porodů v Lípě máme," říká primář

Česká Lípa - Českolipská nemocnice se připravuje na nápor pacientek ze Šluknovského výběžku, který tento týden přišel o svou jedinou porodnici. Vedení tamní nemocnice, která zatím patří městu Rumburk, se přes všechnu snahu nepodařilo sehnat nového porodníka. A to ani přesto, že mu nabízí vysoce nadstandardní plat.

2.4.2017
SDÍLEJ:

Nastávající maminky mohou v Lípě využít pohodlí a vybavení dvou porodních pokojů.Foto: Deník/Vít Černý

Už od středy tak musí jezdit rodičky ze Šluknovska do Děčína, České Lípy nebo do Liberce.

„V posledních týdnech evidujeme relativně velké množství telefonátů ze strany maminek ze Šluknovského výběžku. Všechny uklidňujeme, že kapacity máme, že je samozřejmě přijmeme a zároveň jim vysvětlujeme, jak před samotným porodem postupovat," říká Miloš Volek, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.

Dá se vyčíslit, o kolik více porodů se bude pro českolipskou nemocnici jednat? A kolik se jich uskutečnilo loni?

V naší nemocnici jsme v loňském roce provedli celkem 950 porodů, v Rumburské nemocnici se jednalo o přibližně 400 porodů. Počítám, že se tento počet rozvrství i na další porodnice v kraji, u nás by se mohlo jednat o přibližně 150 porodů za rok více.

Jste schopni takovéto množství rodiček přijmout?

Určitě, jsme na to připraveni. Na porodnickém oddělení je v běžných případech relativně rychlý posun pacientek. Zdravá rodička a zdravý novorozenec jsou u nás zpravidla čtyři dny. Operativně jsme připraveni také využívat obě části našeho oddělení, tedy jak porodnickou část, tak gynekologickou, a v každém případě funguje komunikace mezi okolními nemocnice.

Všude se mluví o personální nestabilitě ve zdravotnictví. Jak je na tom vaše oddělení?

I nám by ještě větší počet lékařů i sester přišel vhod, přesto považuji naše oddělení za stabilní a rádi se rodiček ze Šluknovského výběžku ujmeme a poskytneme jim maximální péči.

Co musí budoucí rodička učinit, aby rodila v českolipské nemocnici?

U nás stačí, když se k nám rodička ve 33 až 34 týdnu těhotenství dostaví a sepíše porodopis. Může k nám přijít každý všední den v dopoledních hodinách a sestřičky s ní veškeré náležitosti vyřídí. Ideální pak jsou také její pravidelné návštěvy v ambulanci, a to od 38. týdne těhotenství, kde se již konkrétně seznámíme se zdravotním stavem rodičky a můžeme se jí při porodu co nejvíce přizpůsobit.

Jaké služby pro rodičky poskytujete?

Absolutní samozřejmostí je přítomnost blízkých osob u porodu. V České Lípě nabízíme vedení porodu na našich dvou nových porodních pokojích, kde má rodička veškeré zázemí lékařské, tak i veškeré pohodlí. Je zde gauč, k dispozici kuchyňský kout, cvičební pomůcky nebo sociální zázemí. Využití porodních pokojů, které jsme získali i díky přispění města Česká Lípa, je zcela zdarma.

Dále nabízíme klasické nadstandardní pokoje. Budoucí rodičky jsou také na většině pokojů spojeny se svými blízkými pomoci bezplatného internetu. I u samotného porodu se lze domluvit na různých alternativních přístupech, snažíme se rodičkám v rámci našich možností maximálně vyhovět tak, aby to pro ně byl neopakovatelný zážitek.

Autor: Redakce

2.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení