Nové album Body & Soul pokřtí kanadská kapela The Lipliners v čele se zpěvačkou Ronley Teper. Deník vyzpovídal zpěváka Lingers.on Arna Sameše.

Proč jste pro tuto událost pozvali zrovna Ronley Teper s The Lipliners z Toronta?
Ronley je osobnost sálající neskonalou tvůrčí energií, humorem, a takovým nakažlivým pozitivním šílenstvím. Její divoká performance plná překvapení, nevšedních vokálních i instrumentálních artikulací a teatrálností, vás dokáže strhnout právě při živém vystoupení. Měli jsme velkou radost, když na začátku roku sama Ron navrhla, že své evropské turné zahájí s námi společně.

Všechna vaše předchozí alba se zaměřovala na určité téma. Je vaše nejnovější album také konceptuální? Věříte, že si v dnešní hektické době najde své posluchače?
Je snadné získat posluchače, pokud jste pod velkým labelem. Lingers.on sice vydává prestižní vydavatelství Indies Scope, ale ta expozice v médiích je ve srovnání s major labely minimální. Nicméně vnímaví lidé, kteří potřebují bohatší duševní potravu, si nás určitě najdou. Jsme na Spotify, iTunes a ostatních streamech. Při tvorbě jsme nikdy nekopírovali žádné trendy a módní vlny. Snažíme se sloužit myšlence či tématu, které přetavíme v hudbu. Ta pak třeba působí pestře, protože se tvoří intuitivně. S hudebními styly nakládáme spíše jako malíř s paletou barev a způsobem nanášení jednotlivých vrstev, kdy jen cit vám vede ruku.

Správné mytí rukou. Jak na to?
Epidemie žloutenky v Libereckém kraji je podle hygieniků zřejmě na ústupu

Vaše přelomové album Beyond se stejnojmenným hitem z roku 2002 pojednává o posouvání lidských možností až za hranici udržitelnosti či dokonce přesunu lidstva do vesmíru. Album Gallery varuje před zběsile zrychlujícím tempem života a nabádá k návratu k přírodě. Připadá mi, že tato témata jsou stále aktuálnější. Proč jste nyní zvolili téma Body & Soul?
Souvisí s předchozími alby, které jste zmínil. Zároveň i s předposledním Made in Mind, kde se zpívá „svět, štěstí či zoufalství je tvořeno v naší mysli“. A duše je další fascinující téma, které zkoumali už Platón, Anaxagorás či současní vědci kvantové fyziky. Duše je v našem těle, ale zároveň tělo je v naší duši. Protože duše je možná jen jedna a my všichni jsme její součástí. Kdybychom si tohle všichni uvědomili, budeme s veškerenstvem ve větší harmonii a pohodě a nebudeme tak ničit svět a sami sebe. Nicméně nutno říci, že skladby nejsou zas tak hluboce filozofické, ale především smyslné a dost erotické. Jde taky o tělo, které máme na čas k dispozici.

Jak se to vše promítá do samotné hudby? Co můžeme očekávat?
Rozhodně pestrost, ale zároveň střídmost a jednoduchost. Vedle masitých přímočarých skladeb zazní i hluboce intimní a niterné.

Ilustrační fotografie.
Tma se stává ohroženým druhem. Upozorňuje na to i Jizerská oblast tmavé oblohy

Skutečný svátek hudby zažijí tento pátek návštěvníci klubu Luxor na českolipské Střelnici. Českolipská kapela Lingers On vydává právě tento den své páté album, které se chystá pokřtít a uvést do světa svým koncertem se světovým interpretem. Nové album BodZdroj: archiv kapely Lingers.on

Vzhled nového alba kapely Lingers.on, Foto: archiv kapely

Vstupenky na akci jsou v předprodeji v informační centru v KD Crystal a rovněž v dostatečném počtu také na místě v den konání akce.

Autor: Květa Menclová