S kapitánskou čepicí, fajfkou a dobrou náladou i letos pluje po Máchově jezeře Patrik Eberhalt z Doks. Jak potvrzuje, zájem o plavbu na lodích v barvách společnosti Regata Máchovo jezero v posledních letech postupně, ale jistě roste. Aktuálně dokončují přípravu svých lodí na hlavní turistickou sezónu, na letní prázdniny. Projížďky jsou ale na objednání možné kdykoliv.

Jaká byla vaše cesta k lodnímu kormidlu?

Dostal jsem se k tomu tak, že mě vybídl kamarád, že tady ta práce je a jestli se na ni nechci zeptat. Chvilku jsem přemýšlel a pak to zkusil. A už jsem tady osmý rok, zaměstnán jsem celoročně. Kapitánem jsem čtvrtý rok. Pochopitelně mám kapitánský oblek, výložky i sedmdesát let starou fajfku. Maminka mi jí pro tuhle práci dala po dědovi a já s ní opravdu tady rád jezdím nebo vítám lidi, když přichází na palubu.

Jaké bylo vaše původní povolání?

Byl jsem strojař. Strojní mechanik, automechanik, ale pracoval jsem 14 let ve fabrice jako strojní údržbář, dělal jsem i parťáka a měl na starosti třeba i správu budov.

A zajímal jste se o lodě?

Mám rád, když práce není stereotypní. Ve fabrice jsem také dělal všechno možné. Zajímal jsem se odjakživa o asi nejznámější zaoceánský parník, o Titanic. Zrovna nyní bylo výročí jeho zkázy. Lodě mě opravdu dost zajímaly, i jak to v lodích funguje, to ano, určitě mě nenapadlo, že bych na nich měl někdy pracovat. Já spíš měl a stále mám zájem o auta, motorky, ale že bych si někdy dělal kapitánské zkoušky, že bych někdy byl kapitán na lodi, tak to mě vážně ani ve snu nenapadlo.

Asi jste si musel doplnit patřičné kurzy a zkoušky, že?

Určitě. Nejdříve jsem se učil klasicky vázat lodě jako lodník. Jelikož máme sezónní práci, tak ta praxe nám tady naskakuje poměrně pomalu… Takže asi rok trvalo, než jsem mohl jít k lodnickým zkouškám, abych byl oficiálně lodník, který může vázat loď a také hlavně o té lodi už něco ví. A pak další tři roky uběhly, než jsem získal praxi, abych mohl jít ke kapitánským zkouškám. Jezdil jsem do Děčína ke zkušenému učiteli, panu Brychovi, ten mě na tyhle zkoušky důkladně připravoval. Učil nás o lodích a plavbě vše důležité. Bylo to celkem náročné a jezdili jsme k němu asi půl roku.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Českolipsko, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase ve středu.