Na kopci zvaném Kalvárie, na který vede křížová cesta tvořená čtrnácti kapličkami, řádil neznámý pachatel mezi 1. a 6. únorem. „U jedné kapličky vytrhl kovový rám se skleněnou výplní, která chrání barevný plastický výjev křížové cesty před nepříznivým počasím. Ten pak bez dalšího zájmu pohodil opodál na zem a způsobil tím na skle prasklinu,“ popsala poškození mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

close Vandal poškodil výklenkovou kapličku na Křížovém vrchu u Cvikova. info Zdroj: PČR zoom_in Na samotné kapličce vznikly vytržením rámu další defekty, jejichž oprava přijde Městský úřad Cvikov na nejméně 15 000 korun. Radnice nechala křížovou cestu zrenovovat na své náklady po roce 1991 a je místo je oblíbeným cílem vycházek obyvatel města i jeho návštěvníků. „Pokud se nám vandala podaří dopadnout, čeká ho trestní stíhání pro přečin poškození cizí věci, za což ho soud může potrestat odnětím svobody až na jeden rok,“ dodala Baláková.

Historie cvikovské Kalvárie sahá do první poloviny 18. století, kdy se vraceli dva přátelé přes Lískový kopec z Mařeniček do Cvikova, zastihla je noc a únava a rozhodli se přenocovat v přírodě. Ráno s překvapením zjistili, že oba měli stejný sen. Viděli ve spánku postavu zpola člověka, zpola anděla, která jim naznačila, aby na místě, kde přenocovali, postavili kříž. A tak se stalo.

V roce 1728 se cvikovští občané rozhodli, že na tomto místě zbudují poutní místo. Základy ke stavbě Božího hrobu byly položeny v květnu 1730. Cesta na kopec brzy dostala ráz křížové cesty a podél ní byla jednotlivá zastavení - kapličky s dřevěným obrazem některého z výjevů 14 zastavení. V roce 1830 zničila Kalvárii větrná smršť. Přestavba přišla až roku 1845 a její nynější vzhled pochází z té doby. Dřevěná zastavení křížové cesty zchátrala a byla v roce 1845 nahrazena kamennými. Obrazy jsou dílem řezbářské firmy Meyer z Mnichova. Po druhé světové válce se už o Kalvárii nikdo nestaral a ponechána času i vandalům postupně chátrala. Teprve po roce 1991 ji město nechalo opět zrenovovat.