Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapoun: Povodeň nevynechala ani hřiště

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - V sobotu 7. srpna 2010, v den, kdy přišla povodeň, od rána a v nepřetržitém dešti pískal turnaj v Novinách pod Ralskem. Kdo? Současný senátor Karel Kapoun z Doks.

19.8.2010 2
SDÍLEJ:

Karel Kapoun.Foto: archiv

Ten je je od roku 1995 předsedou Okresního fotbalového svazu v České Lípě. A ještě déle, od roku 1978 působí jako aktivní fotbalový rozhodčí, v současné době již jen v okresních soutěžich.

Máte již sečtené škody na sportovištích v regionu?
Škody a stav sportovišť na Českolipsku zjišťujeme, ověřujeme průběžně, konkrétně u fotbalových hřišť a klubů především prostřednictvím sportovně technické komise OFS. Záplava, bahno a vše, co s sebou velká voda přinesla se nevyhnuly ani českolipskému stadionu ani obyčejným vesnickým hřištím, kde rozsah škod sice nepůjde do statisíců, ale přesto znamená pro rozpočet klubů, obcí i život obce tvrdý zásah. Voda leckde zničila i kabiny, inventář, dresy. Na konečný součet si budeme muset ještě nějaký čas počkat, protože některá hřiště - jako například ve Stružnici – byla dlouho zatopená.

Já osobně nerad hádám, ale to poškození hřišť na českolipském okrese pouze laicky tipuji na minimálně tři miliony korun. V rámci Libereckého kraje pak suma vyšplhá mnohem výše. Zle postižena byla i Nová Ves, kde je mimochodem starostou Jaroslav Müller, můj kolega - bývalý fotbalový rozhodčí. Právě v Nové Vsi bylo vskutku překrásné hřiště a jezdil tam dokonce trénovat i tým Liberce. Když jsem se dozvěděl, jak je areál záplavou úplně zdevastovaný, bylo mně do pláče.

Kdo je Karel Kapoun
•místostarosta města Doksy, zastupitel Libereckého kraje,
•senátor za Českolipsko, Hrádecko, Chrastavsko a část Mělnicka,
•místopředseda Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR, předseda Podvýboru pro sport v Senátu PČR.
•Od roku 1995 předseda Okresního fotbalového svazu Česká Lípa, od roku 1978 aktivní fotbalový rozhodčí.

Jsou fotbalová hřiště na Českolipsku způsobilá k zápasům?
Žádné utkání nelze pochopitelně sehrát všude tam, kde je stále voda, škody a neodklizené stopy po povodni. Záplavami postižená domácí družstva mohou prozatím hrát zápasy na hřištích soupeřů. Po poslední záplavě si uvědomuji, že fotbalová hřiště jsou v některých obcích opakovaně promáčena a poničena při každé větší vodě. Domnívám se, že by stálo za úvahu, ve spolupráci s obcí, poohlédnout se po nějakém vhodnějším místě, kde by bylo možné kopanou hrát. Vím, že to nemusí být snadné, ale za pokus to jistě stojí. Vždyť pro tamní fotbalisty a fanoušky je každoroční záplava velikým stresem a spoustou zbytečné dřiny.

Mohou povodní postižené kluby počítat s mimořádnými dotacemi na úklid a opravy například od fotbalového svazu, od státu?
O způsobech řešení, jak pomoci přemýšlíme a jednáme od nešťastné soboty. Např. z iniciativy komise fotbalových rozhodčích se rozhodčí složili na symbolickou finanční podporu pro fotbalisty z Lindavy. Tato obec byla povodní citelně zasažena a je jedním z nejmenších fotbalových klubů na okrese, který hraje pro radost ze hry.

Ale zpět k otázce. Musím přiznat, že zdroje Okresního fotbalového svazu jsou velice malé. Omezené prostředky stačí jen na symbolickou podporu činnosti jednotlivých, amatérských klubů. Při investicích a opravách proto spoléháme na kraj a ČMFS. O pomoc ze strany státu, který sice zájem o sport léta formálně deklaruje i v názvu jednoho ministerstva, mám opravdu velké obavy.

Proč?
Je to smutné konstatování, ale v současné době se v českém sportu vše točí jen okolo peněz. Chybí nová koncepce financování sportu ze strany státu. Současný systém již přestává fungovat a sportovní organizace již žijí jen ze své podstaty. To je již skoro neudržitelné.
Peníze chybějí nejen, a to již dlouhodobě, na investice, opravy a údržbu sportovních zařízení, ale začínají chybět i na zabezpečení pravidelné sportovní činnosti, ve výchově mládeže a zajištění jejich sportovního růstu.

Výchova mládeže, zejména u menších oddílů, je často závislá jen na obětavosti rodičů a není v silách oddílů zajistit jim kvalitní podmínky a dobré trenéry. To vše, bohužel, může v nejbližší budoucnosti přinést pouze hořké plody naší práce. Záplavy tuto situaci jen zhorší a vyhrotí.

19.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Skalice - Rovensko 3:1 (2:0).

Skalice potvrdila první místo

Sněmovna. Ilustrační foto.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Doksy vyhrály už pátý zápas v krajském přeboru po sobě

Doksy - Tým Michaela Šimka poskočil v tabulce na solidní čtvrtou příčku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení