Mezi ně patří například prodejci kaprů, kteří letos dostali z EET výjimku. Výjimkou se vláda zabývala kvůli podnětu rybářského svazu, kde hlavním argumentem byly možné technické problémy zařízení by v mokrém prostředí u kádí v kombinaci s teplotami hluboko pod bodem mrazu nemusela fungovat. Pohled na gumové rukavice potřísněné zmrzlou krví a stůl posetý odřezky rybích vnitřností potvrzuje, že by výdej účtenek úplně jednoduchý nebyl.

Poštu zaplavily vánoční dárky.
Balíky zase trhají rekordy. Lidé objednávají čím dál víc

Prodejci ryb situaci vnímají jako neférovou vůči ostatním stánkařům, z nichž někteří už musí tržby evidovat, úlevu ale neskrývají. „Lidi kupují hodně i živé kapry. Jsme tady dnes první den a zájem je velký. Zatím berou malé i velké kapry. Na ceny si nikdo nestěžuje. Je super, že zatím nemusíme dávat účtenky,“ řekla Deníku prodavačka ryb na náměstí v dolním centru Liberce.

Kapr totiž zůstává naprostou jedničkou na štědrovečerních stolech. Živých či čerstvě vykuchaných ryb se ročně prodá kolem devíti tisíc tun, přičemž v naprosté většině jde právě o kapry. V rybnících totiž prakticky nemají konkurenci. Z dat Rybářského sdružení ČR vyplývá, že kapr představuje skoro devadesát procent produkce tuzemských ryb.

Útulek. Ilustrační foto.
Kam na Štědrý den? Můžete navštívit útulek a potěšit zdejší zvířata

Zajímavé je, že pokud neskončí na českých, moravských či slezských talířích, zamíří nejčastěji do Polska. To od Německa převzalo pozici největšího dovozce živých českých kaprů. V Polsku jich loni skončily přes čtyři tisíce tun, v Německu zhruba polovina. A kolik letos za štědrovečerní kapry zaplatíte? Proti loňsku podražili jen o pár korun na kilogram živé váhy. Třeba na jihočeských sádkách se prodávají od 70 do 89 korun. V ulicích měst byste za ty „výběrové“ měli zaplatit nejčastěji do stokoruny za kilogram.

Jelikož ale platy rostou ještě výrazněji, za průměrnou mzdu si jich letos můžeme pořídit mírně víc než třeba na sklonku komunismu. Ceny kaprů prodávaných před Vánocemi v kádích sice statistici nesledují, ale hlídají, kolik stojí v obchodech. Tito vykuchaní, rozporcovaní, chlazení či mražení se nyní dají pořídit za 182 korun za kilo. V roce 1989 sice stáli čerství kapři 20 Kčs za kilo, jenže to v přepočtu na dnešní mzdy dělá 183 korun.

Nápis Brouk a Babka už je minulostí.
Brouk a Babka není šlapka!

Obdobně je na tom i hlavní surovina na bramborový salát: kilo brambor nyní vychází na 13 korun, na sklonku komunismu to (v přepočtu na dnešní plat) bylo skoro 15 Kč. A dokonce i vejce, která oproti loňsku výrazně zdražila, jsou pořád levnější než v roce 1989. Nyní za deset vajec zaplatíte 50 korun, což je sice o 16 Kč víc než loni, ale v roce 1989 stály v přepočtu na dnešní plat 119 korun.