Doslova davy lidí přilákala sláva konaná u příležitosti šestistého padesátého výročí založení Máchova jezera císařem Karlem IV. Akce byla zároveň zahájením letošní sezony.

Jeho výsost dorazila během dopoledne na hrad Bezděz i se svou věrnou družinou v čele s Buškem z Velhartic.

Před druhou hodinou vyrazil český král za doprovodu mohutného zástupu poddaných na slavnostní průvod po pláži Velkého rybníka. Cestou všem radostně kynul na pozdrav.

Píseň Jede král, známá z filmu Noc na Karlštejně, jej přivítala při příchodu k hlavnímu pódiu, kde záhy začal slavnostní ceremoniál, na jehož závěru jeho výsost za doprovodu starostky Doks Evy Burešové a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty odemkla vodní hladinu pro novou sezónu. „Líbí se mi, kolik přišlo lidí, je vidět, že to tu mají rádi. To s tím Karlem IV. je taky super, děti i dospělí se alespoň přiučí něco o historii," řekl Radovan Koláč, jeden z návštěvníků.

Otužilci

Přes nevysokou teplotu vody nevydrželi někteří návštěvníci dlouho čekat a v Máchově jezeře smočili svá těla. Ostatní využili slunečného počasí, aby nachytali první bronz a občerstvili se v některém ze stánků.

Organizátoři si připravili bohatý kulturní program. Po dlouhé době jsme si například mohli připomenout bývalou rosničku Míšu Dolinovou. Fanoušci si mohli zapět známé písně se stálicemi českého hudebního nebe Bohušem Matušem a skupinou TURBO.

Zajímavá vystoupení měly připravená i základní a mateřské školy z Doks. Ani dětský sbor Babíny di Doksy se nenechal zahanbit a odvedl profesionální výkon, hodný přítomnosti velkého panovníka.