Nepracuje úředník tak, jak má? Máte pocit, že se vašemu podnětu nebo žádosti nevěnuje a shazuje je pod stůl? Nebo jste se dokonce na úřadě setkali s korupcí? Pokud si odpovíte ano a bydlíte v České Lípě, dá vám zdejší radnice možnost, jak to řešit. Od podzimu plánují zavést linku s pracovním názvem protikorupční. Bude fungovat na stejném principu jako v současnosti „závady a nedostatky“.

Máte zkušenosti s neochotnými úředníky? HLASUJTE v anketě vpravo nahoře a diskutujte pod článkem!

„Na webových stránkách města budeme zveřejňovat podněty lidí, i ty anonymní, které se týkají například nešvarů úředníků. Na připomínky budeme veřejně reagovat a rovněž informovat o průběhu jejich vyřizování,“ informoval místostarosta Jiří Kočandrle (TOP 09).

Lidé ovlivní chod města

Na stejném principu funguje již dva měsíce služba závady a nedostatky. Jejím prostřednictvím mohou Českolipané upozornit na závady, nepořádek v ulicích či rozbité chodníky. Při jejím zavedení se českolipská radnice inspirovala u sousedů v Semilech. „Obyvatelé města reagují, týdně nám chodí hned několik připomínek. Je vidět, že jim není jedno, jak město vypadá. Díky pozitivnímu ohlasu jsme se rozhodli, že urychlíme zavedení nové linky,“ doplnil Kočandrle.

Jak doplnil, smyslem novinky bude, aby radnice byla vůči obyvatelům co nejtransparentnější. Zároveň dostanou Českolipané možnost se podílet na chodu města.

Hyde park nečekejte

V souvislosti s tím starostka Hana Moudrá (ODS) připomněla, že radnice již podobnou službu na webových stránkách města v minulosti provozovala. „Zhruba před dvěma lety jsme ji ale zrušili, protože se příspěvky zvrhly ve vulgární nadávky a hrubé urážení,“ podotkla Hana Moudrá.

Podle místostarosty Kočandrleho právě řešení toho, jak eliminovat urážlivé příspěvky, je nejtěžší. „Není možné, aby se linka zvrhla v hyde park. Po technické stránce musíme vše ošetřit, aby efektivně fungovala. Obsah linky proto budeme zřejmě kontrolovat, aby se situace neopakovala a lidé linku nezneužívali,“ dodal Kočandrle.